Анализ на Национална мрежа за децата
На 26.07. Министерски съвет прие 18-месечна Програма за управление на Република България от юни 2023 до декември 2024.
Управленската програма на Министерски съвет съдържа над 20 мерки, за които Национална мрежа за децата от години се бори в областите детско здравеопазване, образование и социални политики и подкрепа на семейството. На 7 юни Национална мрежа за децата изпрати до Правителството на Николай Денков отворено писмо „18 спешни задачи на Правителството за децата на България“. В Управленската програма най-много и ключови са мерките за децата, заложени в областите образование и социални политики, докато в здравеопазването има някои частични мерки.
Огромна победа за децата в България е намерението за създаване на орган с реални правомощия, който да бъде отговорен за детските политики. Това е предвидено с реформирането на Държавната агенция за закрила на детето в Държавна агенция за правата на детето като първостепенен разпоредител с бюджетни средства и възможност за законодателна инициатива до края на 2024 година. Осъществяването на тази реформа би решило един от основните проблеми пред политиките за деца в България – а именно, българската държава да има институция, която да е отговорна за детските политики.
Най-накрая държавата предвижда и създаването на план, който да опише действията й за подкрепа на семействата и управление на детските политики. Това ще стане с изработването на Национална стратегия за детето и семейството. Подобна стъпка ще извади България от ситуацията, в която държавата нарушава собственото си законодателство вече четвърта година и ще опише ясно задълженията и сроковете на институциите към децата и семействата в България.
Ранно детско развитие
Управленската програма предвижда създаването на политика и стандарт за ранно детско развитие. Обнадеждаваща е мярката, предвиждаща оптимизиране на изискванията за строеж на нови детски градини, но и създаване на детски центрове и кооперативи за деца. Предвидени са и мерки за проследяване на ранното детско развитие и ранно идентифициране на проблеми в развитието и насочване към специалисти. Заложени са повече средства за хранене в детските градини.
Образование
Правителството си залага като цел преминаването към едносменен режим на обучение в училищата и преодоляване на недостига на места в детските градини и ясли.
Изключително важно е предвиденото изготвяне на стандарт за качество в училищното образование който отчита всички основни елементи на образователния процес – материална среда, квалификация на учителите, методи за преподаване, организация и координация на процесите, индикатори за постигнати резултати и др.
Програмата предвижда актуализиране на учебните програми и облекчаването им от ненужна фактология до ноември 2024, и съсредоточаване на образованието върху развитието на компетентности. Предвижда се учебниците да бъдат разработвани с повече упражнения, както и дигитално съдържание. Заложени са мерки за професионално обучение и ранно кариерно ориентиране.
Предвиждат се промени и в оценяването – вместо изпитване за знания, да бъдат измервани умения. Изключително интересен е предвиденият анализ на резултатите от Националното външно оценяване през последните 3 години и широко обществено обсъждане как системите за оценяване да бъдат усъвършенствани.
Управленската програма потвърждава продължаването на дейността на образователните медиатори в училищата и детските градини, които да улесняват достъпа до образование на деца, за които това е предизвикателство, и средства за приобщаващо образование. Предвидена е допълнителна езикова подготовка за ученици, чийто майчин език е различен от българския. Заедно с това, заложено е започване на програма за реинтеграция на деца и младежи в задължителна училищна възраст, пристигащи от чужди образователни системи.
Управленската програма предвижда и намаляване на административната тежест за учителите и директорите и повече свобода на училищата при определяне на начина за постигане на образователните цели. В подготовката на учителите се залагат повече практически занятия в реална учебна среда за придобиване на педагогическа правоспособност и усъвършенстване на системата за допълнителна квалификация на учителите. Предвидена е промяна в правилата за конкурсите за избор на директори на училища и детски градини така, че директорите да бъдат избирани според компетентностите, избягвайки партийното влияние. Предвижда се и промяна на дейността на РУО, като техните цели и функции ще бъдат предоставени и на обществено обсъждане.
Социална политика
Наред с ключовите промени в областта на управлението, координацията и планирането на детските и семейни политики, други заложени мерки в областта се отнасят до социалните услуги. До март 2024 се предвижда и приемането на Национална карта на социалните услуги, която да планира достатъчно на брой места, в които деца и родители да могат да търсят подкрепа и помощ. Дълго чакана мярка е и създаването на Стратегия за човешките ресурси в социалната сфера, която да планира как да имаме достатъчно на брой и подготвени социални работници, психолози и други специалисти в подкрепа на децата и семействата.
За пръв път се предвижда идентифицирането на връзка между семейните помощи и социалната работа със заложеното измерване на социалното въздействие на семейните помощи за деца, въз основа на който да бъдат предложени законови изменения за Закона за семейните помощи за деца.
Предвидено е и приемане на годишен план за насърчаване на ранното детско развитие чрез осигуряване на достъп до социални, здравни, образователни и интегрирани услуги, с цел намаляване на отрицателните тенденции в детската бедност и повишаване качеството на живот на децата в ранна възраст – юни 2024.
Здравеопазване
Съществено внимание в управленската програма е отделено на създаването на Националната детска болница, като са описани стъпки и срокове до възлагане на проектирането. Програмата предвижда възлагане на изготвянето на задание за проектиране, което да отговаря за модерните световни стандарти до март 2024 и обявяване на обществена поръчка за проектиране на базата на заданието през юни 2024. Междувременно, заложено е и създването на Обществен съвет, който беше вече създаден през юли 2023 и ще следи отблизо процеса. С описването на този частичен план, изпълнените искания на Националната гражданска инициатива „За истинска детска болница“ стават 4.
Важна мярка е намерението за възстановяването на отдел „Майчино и детско здраве“, който да следи и координира политиките в областта. Въпреки това, липсват мерки за въвеждането на програми за профилактика в детска възраст. Изключение в известен смисъл прави една ключова мярка – тази, отнасяща се до осигуряването на проследяване на всяка бременност, независимо от здравноосигурителния статус на майката. Мярката включва дейности за повишаване на осведомеността, но и анализ на сега работещата уредба и евентуалната й промяна за осигуряване на достъп до здравни грижи за всяко неродено дете.
До декември 2024 се предвижда снабдяване с модерна медицинска апаратура за минимум 10 педиатрични клиники и отделения в лечебните заведения за болнична помощ. Друга мярка, имаща пряко отношение към децата, макар и не насочена изрично към тях, е намерението за разкриване на амбулатории в малки населени места.
За съжаление, от управленската програма липсва осигуряването на достъп до медицински храни за всички нуждаещи се – мярка, едновременно крайно нужна и крайно спешна. Не са заложени мерки в областта на детското психично здраве. Не са включени мерки по превенция на тютюнопушене и употреба на наркотици, или създаване на здравно-социални услуги за децата, употребяващи наркотици. Липсва и здравното образование.
Култура, спорт и свободно време
В областта на културата е заложено разширяване на достъпа до култура на децата с включването й като значима част от образователния процес с актуализиране на образователните програми за 2023/ 2024. Ще бъдат създадени и съвместни програми между МОН, МК и ММС, свързани с дейността на музеите, библиотеките, читалищата и др.
В областта на спорта се предвижда създаване на Национална стратегия за развитие на физическата активност, физическото възпитание и спорта, както и изменения в Закона за физическото възпитание и спорта, чиито цели обаче не са описани. Предвидена е и програма за стимулиране и популяризиране на ученическия и студентския спорт.
Децата, които липсват
Децата, жертви на насилие и децата в конфликт със закона на практика липсват от управленската програма. Единствената мярка в област Правосъдие, отнасяща се до деца, са намеренията за изменения на Наказателно-процесуалния кодекс относно процесуалните гаранции за децата, които са заподозрени или обвиняеми в рамките на наказателното производство. За съжаление, липсват планирани мерки, насочени към реформа в детското правосъдие и прекратяване на затварянето на деца в институции, близки до затвор, за простъпки като бягство от къщи, употреба на наркотици и дори проституция. Непридружените деца бежанци също не се виждат в програмата.
В Управленската програма липсват и мерки, насочени към насърчаването на участието на децата.
Вероятно част от тези липси са свързани и с краткосрочния хоризонт на Програмата за управление. Въпреки това, ние от Национална мрежа за децата ще продължим да настояваме за фокус на Правителството върху някои спешни, нерешени проблеми.
Въпреки липсите, обаче, Управленската програма има силен фокус върху децата. Заложените промени, които да създадат отговорна за децата институция с реални правомощия и план, дават надежда за това, че децата ще бъдат приоритет не само на хартия.
Ние от НМД ще следим за това.