За седма поредна година, по инициатива на Фондация “Нашите недоносени деца”, на 15 май отбелязваме Световния ден на кенгуру-грижата в България като продължаваме усилията си все повече родители да имат възможност да са близо до бебетата си по време на престоя им в неонатологичните отделения у нас. Неслучайно кенгуру-грижата е наричана “спасителна прегръдка” – тя може да е наистина животоспасяваща за най-малките бебета и има многобройни ползи и за техните родители.
Кенгуру- грижата – достъпен жест на нежност и закрила
Kенгуру-грижата не залага на модерна техника или апаратура, тя разчита на естествения лечебен потенциал, който родителската прегръдка носи за бебето, познаващо единствено допира, миризмата и гласа на майката и бащата. Контактът “кожа-до-кожа” е незаменимият начин, по който родителите могат да подкрепят процеса на възстановяване на новороденото. Ето защо тази практика започва да се прилага все по-скоро след преждевременната поява на бебето, като в някои страни в Европа този процес започва часове след раждането му. Кенгуру-грижите са много повече от емоционална практика, те са животоспасяващи за новородените и превръщат адаптацията и укрепването им в едно по-леко преживяване. Контактът “кожа-до-кожа” помага на бебето както да запази и поддържа телесната си топлина посредством топлата прегръдка на родителите, така и да стабилизира дишането и сърдечния си ритъм и да прекара по-продължително време в дълбок сън, което е определящо за пълноценното развитие на нервната му система. Кенгуру-грижите са метод, базиран на научни доказателства, който, след многогодишно проучване и проследяване на въздействието му върху детското развитие, бе вписан в новите препоръки на Световната здравна организация (СЗО) за грижата за бебетата родени преждевременно или с ниско рождено тегло от 2022 г. СЗО определя кенгуру-грижите като животоспасяваща практика, която е от критично значение за подобряването на шансовете за оцеляване и укрепване на здравословното състояние на най-малките бебета.
Насърчаваме кенгуру-грижите с нова семейна стая за бебета и родители в Шумен
Родителите от още едно неонатологично отделение в България вече разполагат със семейна стая – пространство, което предлага удобство и уют за най-малките и крехки пациенти и семействата им в неонатологичното отделение на МБАЛ – Шумен. Стаята е изградена и оборудвана с всеки нужен детайл, благодарение на Фондация “Нашите недоносени деца”, със средства, осигурени от корпоративен дарител – „Кока-Кола Юропасифик Партнърс Сървисис България“ ЕООД и кампанията „Големи чудеса за малките герои“.
Семейната стая в Шумен е десетата поред, която Фондацията е изградила и оборудвала с помощта на дарители и корпоративни партньори през последните години в различни градове в страната. В момента такъв тип стаи има в София, Пловдив, Велико Търново, Сливен, Русе и Плевен, а две са стаите в болницата в Стара Загора. В неонатологичните отделения във Варна, Силистра, Бургас, Габрово, Шумен, Смолян, София, Благоевград,Търговище и Пазарджик пък има създадени и оборудвани семейни кътове за кърмене и кътове за практикуване на кенгуру-грижи.
За повече достъп на родителите до неонатологичните отделения
За поредна година през месец май, в който отбелязваме Световния ден на кенгуру-грижата, от Фондация “Нашите недоносени деца”, привличат институционното и обществено внимание върху необходимостта от промяна в практиките в неонатологичните отделения в България с цел да се осигури така необходимата близост и възможност за контакт на родителите с бебетата им по време на раждането и в постнаталния период. В тази връзка, депозираха отворено писмо до Министерството на здравеопазването, в което изразяват загрижеността си от продължаващия ограничен родителски достъп до неонатологичните звена в страната. В него се изтъква, че считат за тревожни затрудненията, свързани с прилагането на международно утвърдени практики и препоръки, с които все още се сблъскват майките и бащите на новородени у нас.
В българските болници кенгуру-грижите все още не се прилагат достатъчно
Въпреки научно доказаните ѝ ползи и многобройните препоръки от престижни световни и международни организации, в българските болници кенгуру-грижите все още не се прилагат достатъчно. От създаването си, преди повече от 10 години, Фондация “Нашите недоносени деца” работи активно в посока повече информираност на родителите, както и съвместно със здравните експерти, относно изключителните ползи, които методът “кожа-до-кожа” носи за бебетата и за техните семейства. Изключително важно е повече бебета да получат така ценните кенгуру-грижи и те да се превърнат в широкоразпространена практика и в българските болници. Всяко бебе от всяка точка на България заслужава да бъде максимално близо до своето семейство!
Източник: premature-bg.com
Снимка: pixabay.com