На 18 септември в София и страната Младежката организация на Българския червен кръст започна втората си национална кампания за популяризиране на приемната грижа. 1 300 доброволци ще работят в над 100 общини, за да придобие смисъл посланието на инициативата – “Всички имаме грижата”. Идеята е да се скъси дистанцията между хората, готови да приемат дете в дома си, и институциите, които регламентират процеса.
Над 650 заявления за приемна грижа са подадени от началото на тази година до края на месец юли по данни на Агенцията за социално подпомагане . След първата кампания през 2011 и системна работа с децата в нужда, според доброволците на БЧК, основните притеснения на бъдещите приемни родители са свързани най-вече от емоционалния ангажимент, който поемат.
Атанас Цветански, директор на Български младежки червен кръст: – Това е малкото, което спира българите, че трябва да приемат едно дете в семейството си, да му дадат любовта игрижата, които дават на собственото си дете, и в един момент да се разделят с него.
Евентуалната раздяла не е разколебала Емилия Младенова, която от 5 месеца се грижи за 12-годишната Силвия. Емилия Младенова, приемен родител: – Винаги можем да поддържаме връзка и по-нататък, аз не мисля, че това би трябвало да означава “край, прекъсваме всякакви отношения”. Решихме, че всичко, което е извън дома, е по-добре.
Надка Георгиева, приемен родител: – Тези пък, които не са помислили, бих ги помолила да надникнат в сърцата си, знам, че там има място за още една любов, към тези деца – а те определено имат нужда.
В следващия месец ще видите доброволците на БЧК в стотици пунктове в цялата страна. Там всеки може да разбере какво означава да си приемен родител, какви са изискванията и условията и къде се подават необходимите документи. В края на миналия месец пък бе увеличена месечната заплата, която получават професионалните приемни родители , и сега те ще взимат около 430 лева.
източник: www.bnt.bg