Как ще изглежда Къща на децата?
Завърши финалният етап от конкурса за идеен архитектурен проект за Национален център за обучение и застъпничество по правата на децата на Национална мрежа на децата – Къща на децата.
Състезанието спечелиха арх. Андрей Андреев и арх. Петя Николова от Another studio в изключително силната конкуренция на другите двама финалисти – студио POV и студио Urbanviva – Милена Фетваджиева, Христина Христова, Антонина Илиева, Олег Владимиров, Росица Христова.
Конкурсът беше отворен за всички архитекти и архитектурни бюра в страната и се проведе на два етапа, като в първия бяха определени тримата финалисти, а във втория – победителят.
Целта на проекта е изграждането на обучителен център и място за развитие на деца и младежи, който да се превърне в знакова точка за събития, обучения и срещи, свързани с правата на децата. Центърът ще осигурява приятелска и развиваща среда за всички деца на България и ще е място за обмяна на опит между над 150-те организации членове на Национална мрежа за децата.
Теренът се намира на бул. „Христо Ботев“ и ул. „Софроний Врачански“ , зад 46 ОУ „Константи Фотинов“.
Основното изискване към участниците в конкурса беше Къщата да съчетава модерна визия с безкомпромисна функционалност и висока енергийна ефективност.
Проектът на Another studio спечели журито със своята спокойна съвременна визия, която хармонично се вписва в средата, без да се натрапва и доминира над училището – паметник на културата от местно значение ‐ в непосредствена близост.
Предимства на проекта са също функционалните разпределения и възможността за гъвкаво и разнообразно използване на залите и хостела, изчистените, светли и просторни интериорни пространства, зимната градина и игрището на покривния етаж.
Another studio формира визуалния облик на сградата основно от един материал – тухлата, чиято варираща подредба по различните фасадни зони маркира отделни функционални групи на принципа на „лего“.
В залите подредбата на тухлените елементи пропуска дисперсно естествено осветление, което може да се моделира в зависимост от функцията.
В сградата се предвижда използване на естествени материали с минимални вредни емисии и нисък енергиен отпечатък – външни тухлени стени с дебелина 38 см с интегрирана топлоизолация, минерални и варови мазилки, дърво в интериора.
Проектът предвижда висока енергийна ефективност с VRF климатична инсталация на директно изпарение с интегрирана термопомпа въздух‐вода, която ще се използва за отопление, охлаждане и осигуряване на гореща вода, както и фотоволтаични панели. Функционалното разпределение на етажите позволява естествена вентилация и допринася за икономичната климатизация.
Другите двама финалисти – студио POV и студио Urbanviva, също предложиха модерни и интригуващи решения, които са пример за поглед в бъдещето и доказателство за огромния потенциал на младото поколение в българската архитектура.