На 28 май, 2012 г. в град Търговище беше проведена среща – разговор на приемните родители от областта и представители на местната власт и институциите. На срещата присъстваха над 35 приемни родители, вкл. и от община Попово. Към момента област Търговище е на първо място в страната по брой приемни семейства спрямо броя на населението – общо 78 семейства, които се грижат за над 80 деца. От поканените гости се отзоваха кмета на община Търговище д-р Красимир Мирев и заместник-кмета г-жа Емине Якубова, представители на РДСП, ДПС и ОЗД Търговище. Активно участие взеха представителите на неправителствените организации, работещи с деца в риск – Международна социална служба България – доставчик на услугата „Приемна грижа” и Клуба на НСО Търговище. Модератор на срещата бе г-н Радослав Черкезов.
Целта на срещата бе да се популяризира приемната грижа като алтернатива на институционализацията, да се анализират постиженията и проблемите, свързани с предоставянето й, както и да се подобри взаимодействието между институциите, които имат отношение към нея. В своите изказвания приемните родители поставиха част от проблемите, които срещат в ежедневието си:
– своевременно записване на децата в детски градини;
– необходимостта от допълнителна извънучилищна работа с децата за преодоляване на изоставането в тяхното развитие /резултат от престоя им в институции/;
– неразбирането, което срещат в част от обществото, вкл. и от институциите;
– липсата на специализирана подкрепа при възникване на трудности – този проблем бе поставен от приемните родители от поповска община
В отговор на поставените въпроси, както и за цялостната политика на Община Търговище по отношение на социалните услуги за деца д-р Мирев посочи, че на този етап, освен в подкрепа на приемната грижа, общината работи и за изграждане на два Центъра за настаняване от семеен тип, в които ще бъдат настанените децата от ДДМУИ, които са с най-тежки увреждания; за изграждане на Общностен център за подкрепа на деца и семейства от уязвими групи; поддържа Социален патронаж за над 600 души и т.н. Той обаче подчерта, че осигуряването на устойчивост на тези дейности е свързано с финансов ресурс, който за съжаление е ограничен. Общината пое ангажимент да съдейства на приемните родители за решаването на въпросите, които те поставиха – доколкото това е в техните компетентности.
В хода на дискусията, която продължи повече от 90 минути, присъстващите се обединиха около това, че приемната грижа е и за в бъдеще ще остане като една от основните алтернативни форми на грижа за деца, които са лишени по една или друга причина от родителската грижа на биологичните си семейства. Беше обсъдена идея, с подкрепата на местните медии да се започне по-целенасочена работа за промяна на обществените нагласи както към приемната грижа, така и към съдбата на децата в неравностойно положение. Срещата приключи с предложение тази първа среща да стане традиционна и да се провежда всяка година в навечерието на 1 юни – деня на детето.