Истинската детска болница е много повече от просто сграда, а болното дете – много повече от диагноза
Това е историята на малката Вихра, нейната майка и лекарите от УМБАЛ “Света Марина” гр. Варна – единственото отделение по онкология в Северна България и втори дом за деца с онкологични заболявания и придружаващите ги родители. Момиченцето е на 4 години и прекарва 90% от времето в стаите и коридорите на отделението. Нейни приятели в игрите са другите болни деца. Неотлъчно край всички тях са отдадените на малките пациенти лекари.
Направихме този филм за трудностите, обичта и надеждата, за да покажем още веднъж колко важно е изграждането на истинска Национална детска болница. Но не само. За да бъде болницата не просто сграда, а децата в нея – не просто диагнози, на България й трябва единна педиатрична стратегия и цялостна визия за детското здравеопазване.
От Национална мрежа за децата ще продължим да настояваме Министерството на здравеопазването (МЗ) да управлява прозрачно процеса по изграждането на болницата и да дава ясна информация на родителите и обществото какво се случва. Последната ни успешна битка беше спечеленото дело срещу ведомството за изисканата от нас конкретна информация за планираните от държавата действия в проекта за Национална стратегия за детско и юношеско здраве и педиатрична грижа (2021-2030) и за плана за създаване на Национална детска болница, включително предварителния анализ на нуждите, който да определи параметрите на Детската болница.
Болницата беше и сред 18-те спешни задачи на правителството за децата на България, които изпратихме с Отворено писмо още в първия ден от встъпване в длъжност на министрите в новото правителство. През май пък МЗ официално ни информира, че ще бъде направен анализ на потребностите от педиатрични грижи в България. Анализът ще събере обективни данни, които да определят нужните структура, обхват и функционалност на Националната детска болница.
Борбата за качествено детско здравеопазване не може да е самотна борба на всяко отделение, на всеки отделен лекар, на всеки родител и всяко дете. Необходима е системна промяна и реформа, за която в Национална мрежа за децата работим всеки ден. В момента децата у нас се лекуват по най-различен начин. Някои стават здравни емигранти, други попадат в отделения с недостиг на персонал и лоши условия, а трети получават висококачествена грижа.
Като в УМБАЛ „Света Марина“ в град Варна, в която е заснет филма ни. Там работи екип от онколози, хематолози, педиатри, психолог, онкологични сестри и санитарки, които са я превърнали в приветливо убежище и втори дом за стотиците деца и техните придружители. Всеки член на персонала работи по призвание. В лечението на левкемия клиниката има над 95% успеваемост, което е равно на световния стандарт. В нея се извършват трансплантации и сложни манипулации, но тези постижения остават непопуляризирани и неизвестни. През май тази година отделението спечели наградата ни “Златна ябълка” в категорията “Болница”.