Skip links

Инвестиция в хората, а не в сградите на социалните домове препоръчват на правителството водещи НПО

17 септември 2009 г., София – Да инвестира повече в хората, а не в сградите на социалните домове препоръчаха на новото правителство някои от най-големите български неправителствени организации (НПО) работещи в сферата на децата и семейството. Те отправиха 5 ключови препоръки към правителството относно най-успешното усвояване на 20 милиона евро от европейските структурни фондове, които ще бъдат дадени в подкрепа на процеса на деинституционализация на деца.

Общата си позиция и препоръките си по темата организациите изпратиха до Министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевналиев и Министъра на труда и социалната политика Тотьо Младенов.

С цел и постигане на смислена промяна за децата в социални домове и ефективно използване на средствата, които предстои да бъдат вложени, организациите препоръчаха на правителството да насочи вниманието си върху следните ключови дейности:

1. Да се разработят планове за закриване на домовете за деца и развиване на алтернативни социални услуги. Насочване на всички 20 милиона евро инвестиции в подкрепа на този процес.

2. Да се изготви цялостна оценка на съществуващите услуги – здравни, образователни и социални във всяка една община преди да се започне финансирането и дейностите по проектите.

3. Всички средства да се изразходват на базата на проекти, които да следват от индивидуалните нужди на всяко едно настанено дете в дом.

4. Инвестициите в сгради и ремонтни работи да съответстват на тези за човешки ресурси. Успешна реформа се прави от добре обучени и адекватно заплатени специалисти.

5. В процеса на деинституционализация да се ангажират всички страни, отговорни за децата в това число и представителите на неправителствените организации. Необходимо е да се търси по-широка обществена подкрепа по темата.

В писмото си представителите на НПО изразиха своята готовност да подкрепят усилията на правителството по всички възможни начини, в това число техни представители да вземат участие в дискусиите и експертните групи по темата.

Копие от писмото беше изпратено и до министрите на образованието и науката, здравеопазването и финансите; до изпълнителния директор на Национално сдружение на общините в България, както и до представители на Европейската комисия в Брюксел.

Михаил Стефанов

Директор лобиране и застъпничество, Национална мрежа за децата

Тел. 988 82 07, моб. 0879 609 794, e-mail: [email protected]

Прочетете също и: