На 26.06.2024 г. Национална мрежа за децата проведе онлайн информационно събитие по проект „Национален единен регистър на насилието над деца” (NURVAC), посветено на прогреса на институциите в изграждането и поддържането на различни информационни системи, свързани с деца – в т.ч. Национална информационна система (НИС) към ДАЗД, НИС за случаите на домашно насилие, Национална електронна информационна система (НЕИС) за пълно осиновяване, НИС за превенция и защита от педофилия и др. В събитието взеха участие 40 представители на институции и граждански организации.
Георги Еленков от НМД, модератор на събитието, и Никола Атанасов от Института по медиация и управление на спорове (ИМЕУС) представиха дейността по проект NURVAC, целяща да бъде подкрепена и подобрена надеждната, обхватна и синхронна събираемост на данни за насилието над деца в България. Представени бяха в т.ч. четирите проектни изследвания по проект NURVAC.
Белла Дамянова от НМД запозна участниците с относимите към темата за данните за насилие препоръки от мониторинговия доклад „Бележник 2024“.
Димитър Колев, старши експерт в дирекция „Политики и програми за детето, стратегическо развитие и координация“ към ДАЗД (асоцииран партньор по NURVAC), презентира дейността на работната група „Превенция на насилието и злоупотребата с деца”, изработените от ДАЗД индикатори за унифицирано събиране на данни за насилие от всички органи по закрила на детето, както и прогреса по изграждането на Националната информационна система към ДАЗД (обявена обществена поръчка).
Антоанета Василева от членуващата в НМД Асоциация „Родители“, управител на Националния център за безопасен интернет, представи дейността на центъра и сътрудничеството му с институции, ведно с данните за нарастващия брой случаи на онлайн насилие над и между деца.
На свой ред, Мария Христова, началник на отдел „Превенция и защита от домашно насилие, сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси и взаимодействие с гражданското общество“ в Администрацията на Министерски съвет запозна аудиторията с направените първи стъпки по изграждането на Национална информационна система за случаите на домашно насилие (течащи съгласувателни процедури с МЕУ, предстоящо пазарно проучване и обявяване на обществена поръчка).
Величка Дошева от членуващата в НМД Българска асоциация „Осиновени и осиновители“ (БАОО) представи нормативните промени, с които беше регламентирано създаването на Национална електронна информационна система за пълно осиновяване.
Лекторите изведоха сходни предизвикателства пред изграждането на съответните информационни системи, а именно: нормирането на обхватни, прецизни и измерими индикатори за кодиране на данните, осигуряването на оперативна съвместимост между различни подсистеми с бази данни, гарантирането сигурността на личните данни, делегирането на диференцирани равнища на достъп на администриращите данните, спазването на кратките законови срокове и др.
Участниците в информационното събитие обсъдиха всички тези предизвикателства, като в хода на дискусията г-жа Катя Кръстанова от екипа на Фондация „Асоциация Анимус“ изтъкна тревожната тенденция органите по закрила на детето да не отварят случаи на деца жертви на насилие, както и проблемите на ненадлежното събиране на данни за случаи на домашно насилие.
Накрая Георги Еленков представи нормативните промени от 2023 г., с които бе регламентирано създаването от МВР на Национална информационна система за превенция и защита от педофилия и на Национален регистър за случаите на педофилия. Проектният екип информира участниците, че в края на годината предстои провеждането по NURVAC на голяма национална конференция с лекционна и практическа част, посветени на събирането на данни за насилие над деца в България.
Материалът е изготвен в рамките на проект „Национален единен регистър на насилието над деца“(NURVAC: National Unified Registry of Violence Against Children. Strengthening Administrative Data on Violence against Children as a National Strategy for Preventing and Combating VAC in Bulgaria), осъществяван от Национална мрежа за децата, Институт по медиация и управление на спорове и от асоциирания партньор Държавната агенция за закрила на детето. Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са на автор/ите и не отразяват задължително тези на Европейския съюз или Европейската комисия. Нито Европейският съюз, нито Европейската комисия са отговорни за тях.