Сдружение „Дете и пространство” представи анализ на семейните политики в четири европейски държави. В Норвегия има обхватна семейна политика, в която акцентът през последните 20 години е върху това майките да могат да съчетават семейните и професионалните ангажименти. При всяко раждане и двамата родители имат право на отпуск. Мъжете са стимулирани да участват в отглеждане на децата.
Във Великобритания има специални мерки за отговорно бащинство. Допълнителната отпуска за татковците е до 26 седмици.
В Германия след 2006 г. се създават условия за съвместяване на професионалния и родителския живот. Предлагат се 156 вида помощи за семейството. Експертите подчертават, че семействата имат нужда не само от материални, но
и от времеви ресурси. Качеството на живот на едно семейство се измерва и с времето, което родителите прекарват с децата си.
Франция е страната с първата формулирана в Европа семейна политика, и то още през 1916 г. Осигуряват се гъвкави възможности за отглеждане на малки деца, финансови и данъчни облекчения за родител.
Изследване на нагласите към системата за семейна политика в страната показва, че според родителите държавата е в дълг към осигуряване на по-добро качество на живот на децата. Експертите от Института за изследване на населението и човека към БАН провеждат анкети с различни фокус групи – родители с 1 – 2 деца, многодетни, на деца с увреждания, самотни родители и такива от ромската общност. Според получените данни 91% от анкетираните определят семейната политика у нас като неефективна. Голяма част от техните критики са свързани с липсата на качествени услуги за деца, както и с ресурсите, отделени от държавата за подкрепа на семействата.
Източник: в. АзБуки
Целият материал (PDF, 856 KB)
Снимка: photl.com