Хранителните навици на родителите се отразяват пряко върху здравето на децата им. Това, с което майката и бащата се хранят преди зачеването, може да окаже както положително влияние, така и крайно негативно върху бъдещото поколение.
Учени проведоха изследване с опитни мишки, свързано именно с връзката между хранителните навици на родителите и здравето на децата.
Те разделили мишките в три групи. В рамките на 6 месеца първата група от опитни животни била хранена с мазни и калорични храни. Втората група учените подложили на диета, в която храната била бедна на мазнини. Третата група гризачи приемала само лабораторна храна.
В края на експеримента изследователите установили, че при първата контролна група се наблюдава склонност към развитие на наднормено тегло, както и понижена толерантност към глюкоза, т.е. ранен признак на диабет тип 2.
Учените взели сперматозоиди и яйцеклетки от мишките и с тях оплодили здрави животни. Новородените гризачи от първата група също били хранени с храни, съдържащи голямо количество мазнини. Тенденция за висок риск от диабет и наднормено тегло се забелязала и при новото поколение, въпреки че било износено от сурогатна майка. Най-малко килограми са качили новородените на мишките, които били подложени на диета с малко мазнини.
Това проучване за първи път доказва, че разстройството на метаболизма може да се предава генетично на следващото поколение чрез клетки в спермата и яйчниците.
Специалистите са на мнение, че тази информация е изключително важна за бъдещите родители, тъй като по този начин би могло да се предотврати раждането на увредени и предразположени към заболявания деца.
Източник: media.framar.bg
Снимка: photl.com