Най-голямото обединение на организации, които работят в полза на децата и семействата, проведе годишна среща. Национална мрежа за децата събра за 15-а поредна година 150 съмишленици, граждански активисти и организации, обществени личности, представители на институциите и експерти от цялата страна, за които грижата за децата в здравеопазването, образованието, правосъдието и социалните услуги, e кауза.
Форумът, който се проведе в края на август в Пампорово, беше с наситена програма и включваше обучения, обсъждания, работни групи в областите Семейство, Здраве, Образование и Правосъдие.
Децата от младежка мрежа Мегафон също се включиха, за да изразят своето мнение по важните за младите хора теми.
„Общност, приятелство, сила“ – това е Мрежа за децата за участниците, стана ясно от кратката анкета по време на откриването. А как се чувстват организациите членове в Мрежата: „подкрепени, свързани, значими, уверени, мотивирани, разбрани“, показа допитването.
Срещата беше историческа с промяната в Устава на организацията, която дава право за индивидуално членство. По този начин Мрежата ще разшири своя обхват и ще включи граждански активни личности, за които правата на децата да растат в семейна среда, да получават адекватно образование и здравни грижи, както и детските политики, които да ги осигурят, са мисия и призвание.
Създаването на Мрежа за правна помощ е друго важно решение за дейността на организацията –тя е с идеята да свързва юристи с интерес в темата за правата на детето от цялата страна и да работи за стратегическо водене на дела, в които са засегнати правата и интересите на деца. Идентифициране на проблеми и необходимост от реформа в законодателството и практиката и формулиране на конкретни предложения за промени е друга цел, която си поставя Мрежата за правна помощ. По време на панелите бяха дефинирани основните насоки на работа, Етичен кодекс, индикатори за подбор на случаи.
Проведе се и Общо събрание, на което беше избран нов Управителен съвет, който включва уважавани експерти от областта на детските политики: Антоанета Иванова от сдружение „Спина бифида и хидроцефалия, Гергана Ефремова от фондация „Заедно в час“, Николай Николов от сдружение с нестопанска цел „Верният настойник“, Бургас, Николета Габровска от фондация „Сингъл Степ“, София, Росица Средкова от сдружение „Инициатива за развитие – Кърджали“, Цветелина Късльовска от Училищно настоятелство при ОУ „Христо Ботев“, с.Търнава, и Росица Богалинска – Петрова от „Фондация за децата в риск по света“, която е и новият председател на УС.
Национална мрежа за децата вече е със 136 членове, като новите организации, които се присъединиха, са: сдружение „Институт по медиация и управление на спорове“, фондация „Три“, сдружение „Асоциация на родители на деца с бъбречни заболявания“, фондация „Мисия криле“, Организация на българските скаути, фондация „Воля за живот“, фондация „Хестия“, сдружение „Център за учене чрез преживяване“.
Сред акцентите в работните срещи беше панелът „Сътрудничество между местната власт и гражданските организации“. Обсъдени бяха услугите за Ранна детска интервенция – добра практика, с която деца от 0 до 3 години с увреждания и проблеми в развитието получават навременна подкрепа от различни професионалисти и израстват като пълноценни хора. Едно на всеки три деца, получили подобна услуга, по-късно не се нуждае от специално обучение в предучилищна възраст и от класификация за увреждане и има шанса да води напълно нормален живот без ресурсна подкрепа, без да е в тежест на социалната и здравната система и на семейството си. По време на срещата бяха представени и две ценни ръководства – информационен материал за модела на работа на РДИ в Карин дом и наръчник за държавните институции.
Дискутирана беше и Визия за подкрепа на детето и семейството. Във формат „Световно кафене“ беше постигнато широко консултиране от специалисти и граждански активисти, които дадоха идеи и насоки за изработване на Визия, която ще гарантира благосъстоянието на децата и родителите в България.
Срещата беше с позитивна атмосфера, в дух на оптимизъм. Споделеното разбиране, че работата в полза на децата и родителите е с огромно обществено значение и че усилията на организациите са разбрани и подкрепени в Мрежата, зареди с нова енергия членовете на най-авторитетното обединение на граждански организации.