Фондация “Искам бебе”: В справянето с демографския проблем разполагаме с много сериозен ресурс.
Мария Янева е председател на фондация „Искам бебе“. От 2016 година е председател на Международна асоциация за правосъдие и арбитраж, както и международен съдия-арбитер в Международната камара в Париж и председател на Софийския арбитражен съд.
Как възникна идеята за фондацията?
Социалната кауза, която винаги е имала голямо място в сърцето ми, е да защитавам и отстоявам правата и законните интереси на пациентите с репродуктивни проблеми. Самата аз съм една от тях – единадесет години се борих, за да имам своя рожба.
Идеята за фондация „Искам бебе“ възниква още през далечната 2006 година, когато момичета от нашата организация казват „Ние искаме да раждаме деца тук, да ги възпитаваме и отглеждаме в България, но сме хора, които имат проблеми и чието лечение е много скъпо.“
Коя е най-голямата ви победа до този момент?
Благодарение на усърдната работа на всички заедно – държавата, лекарите и пациентите, през 2009 г. стартира работата на Държавния фонд „Инвитро“. Към настоящия момент това е Центъра за асистирана репродукция, който тогава финансира три безплатни опита ин витро на всички пациенти, които имат необходимост от това и отговарят на критериите за финансиране.
Коя е най-голямото изпитание, пред което сте се изправяли в работата си?
По данни на социологическо проучване, което проведохме през 2014 година, се оказа, че българите, които искат, но не могат да имат деца, са 145 000. Видяхме, че Държавният фонд, финансирайки тези три опита, е недостатъчен за нуждите на пациентите с репродуктивни проблеми, които всяка година се увеличаваха. През 2017 година, по наша инициатива, беше внесено предложение за гласуване и създаване на работна група, целяща опитите ин витро да бъдат увеличени от 3 на 4, като Фонда да разполага с безлимитни средства за финансиране на заповедите за изпълняване на процедурата, за да могат пациентите да ги получават в рамките на 1 месец. Преди това от бюджета се отпускаше определена сума, предназначена за издаването на заповедта, а времето, което отнемаше – 9 месеца, а понякога и година. За пациента с репродуктивни проблеми времето е най-сериозният му противник. Смея да твърдя, че това беше една от най-сериозните битки след създаването на Фонда, като поискахме, в частта финансиране, да бъдат включени и пациентите с онкологични заболявания. Това са хора, които водят битка не само за собствения си живот, но и за възможността да имат дете след това. Успяхме да включим в правилника на Центъра за асистирана репродукция и финансирането за замразяване на генетичен материал на диагностицирани онкоболни пациенти.
През лятото на 2023 година постигнахме още един голям успех – успяхме да договорим с финансовия министър увеличаване сумата за една инвитро процедура от 5000 на 6000 лева. Следващата ни крачка е да стигнем с държавата до консенсус относно финансиране и на инвитро процедурите с донорска яйцеклетка.
Как се промени нагласата на обществото относно хората с репродуктивни проблеми за тези 16 години?
За всички години, през които съществува нашата фондация, преминахме през много перипетии и сериозни борби. Най-трудното, което успяхме да направим, беше да научим пациента, че това е проблем, който медицината в 21 век е решила. Трябваше да застанем с лицето си, да не се срамуваме от това, че имаме проблем, а да търсим помощ, защото тя идва тогава, когато споделим.
Отне ни 16 години да научим хората да говорят за проблемите си без да се притесняват, че те ги правят различни. Всяко едно заболяване, смея да твърдя, носи и много уроци за всеки един от нас. Преминавайки през всички тези битки в името на семейството, ние научаваме и нашите уроци. Шестнадесет години по-късно победата е за нас – днес много рядко има пациенти, които да се притесняват да споделят за тези проблеми, напротив, станахме все по-търсени като организация.
Какво бихте искали да се промени в следващата една година?
Приоритетът ни през следващите няколко години е да организираме разговори с пациентите относно важността на навременното решение да бъдат родители. През 2021 година нашите партньори и съмишленици от Алфа рисърч изготвиха безвъзмездно социално проучване, което да даде отговор на следните въпроси:
Защо младите хора не искат да родят първото си дете преди навършване на 30-годишна възраст?
Какъв е техният репродуктивен идеал?
Какви са материалните, социалните и битовите условия, за да успеят да реализират своя репродуктивен идеал?
Отговорите не изненадаха никого, но ни помогнаха да поставим целите си за следващите години. На въпроса какъв е репродуктивният идеал на българина – 62% казаха 2 деца, а 18% (тук даже се е увеличил след последното проучване) – 3 деца. Виждаме, че в справянето с демографския проблем, „демографската пустиня“, разполагаме с един много сериозен ресурс. Този фонд трябва да се използва по най-целесъобразния начин, за да имаме прираст на населението.
На въпроса за причините, които ги карат да отлагат раждането на дете, те посочиха като основен проблем социално-битовите условя. Макар и 75% от отговорилите да живеят в собствен имот, казват, че жилищните нужди не позволяват отглеждането на второ дете. На второ място като пречка изникна кариерното развитие, а не на последно – образователния ценз.
За да можем да използваме фонда, с който разполагаме, ние си поставихме няколко основни цели. Те касаят законодателни инициативи, промени в няколко закона относно възможността за социално-битови придобивки за младите родители до 30-годишна възраст, увеличаване на еднократната финансова помощ за раждане на първо дете, отворен разговор с банковите институции относно младите семейства, които нямат съответните жилища или желаят да сменят своето с по-голямо при раждане на първо дете, да имат възможност за дотация от страна на държавата и много ниски лихвени проценти. Смятам, че това би дало възможността на тези млади родители да успеят да превъзмогнат социално-битовите пречки в отглеждането на първото дете.
На второ място поставихме възможността младата майка-студент да бъде освободена от държавните такси и да получава стипендия за времето, през което тя се обучава. Разбира се, има много условности, но те ще бъдат изчистени от работните групи, които ще изготвят тези законопроекти.
Основният проблем, който поставяме, е отрицателният прираст на населението. Битката, както виждам от проучването, ще е с един по-голям процент репродуктивни проблеми, защото такива вече имат 4 % от младите хора. За разлика от 2014 година, когато бяха 145 000, сега са около 200 000.
Как ви помогна членството в Национална мрежа за децата?
Бих искала да благодаря на Национална мрежа за децата за възможността да сме членове на тази институция, защото за мен това не е просто неправителствена организация, а институция, която утвърди себе си като основен защитник на правата и законните интереси на децата. Членството в НМД ни даде един изключително силен инструмент, с който да боравим при всички пречки, които срещаме ежедневно при грижата си за децата. С помощта на Фондация „Искам бебе“, от 2007 година до този момент, са се родили около 20 000 български деца. Разбира се, включваме и бройката от Държавния фонд за асистирана репродукция. Помощта, която ни оказвате, е изключително важна и ценна за нас, затова още веднъж искам да ви благодаря и да пожелая на вашите членове и съмишленици: Продължавайте, защото българските деца имат нужда от вашата подкрепа!