Skip links

Еврокомисар: Европейските деца трябва да се научат да поемат рискове

Европейските училища трябва да учат децата да бъдат по-предприемчиви и да развиват положително отношение към поемането на рискове, заяви еврокомисарят за образованието, културата, многоезичието и младежта Андрула Василиу в интервю за EurActiv.

“Образователните системи трябва да насърчават предприемачествто. Трябва да внушим на младите хора положителна нагласа към поемането на рискове и към това да не се страхуват да опитат отново, ако се провалят”, посочи еврокомисарят.

Коментарът й идва след като Евростат публикува данни, според които безработицата в страните от еврозоната през март е 10.9%, достигайки най-високото си равнище от 1999 г. Младежката безработица превишава 20%.

“Това е не само ужасна загуба на талант и ресурси, но и голямо препятствие пред растежа и социалното сближаване. Затова ЕС трябва да постави младежката безработица на първо място в дневния си ред”, каза Василиу.

Според Европейската комисия 20 милиона работни места може да бъдат създадени до 2020 г. в областта на зелената икономика, а 8 милиона – в здравеопазването. Работните места за специалисти по информационни и комуникационни технологии са отбелязали ръст с 3% на година, дори и по време на кризата.

“Трябва по-добре да подготвим нашите млади хора да запълнят работните места и да създадат нови. Притежаването на правилните умения е от ключово значение. Ученето в чужбина и започването на работа в чуждестранна компания например, подобрява езиковите умения, адаптивността и увереността”, смята еврокомисарят.

Попитана дали намаляването на разходите за започване на бизнес би стимулирало младежкото предприемачество, Василиу отговори, че това би било добра първа стъпка, но не и достатъчно.

Тя допълни, че Брюксел трябва да накара държавите членки да въведат по-опростени и бързи административни процедури, за да насърчат започващите бизнес и да направят предприемаческата кариера по-привлекателна за младите хора.

“Нашата общоевропейска цел е да намалим времето за започване на бизнес до три дена, а разходите – до 100 евро до края на годината. Постигнахме голям напредък: през 2011 г. средното време и разходи за стартиране на частна компания беше 6.5 дена и 397 евро. През 2007 г. бяха 12 дена и 485 евро, през 2002 г. ни отнемаше средно 24 дена да създадем нова фирма на цена от 827 евро”, обясни тя.

Източник: dnevnik.bg

Снимка: dnevnik.bg

Прочетете също и: