В свое официално становище общоевропейската мрежа Eurochild изразява загриженост във връзка с последните законодателни промени в България, които застрашават правата на децата и дискриминират децата и семействата с различна сексуална ориентация. Ето и текста на позицията.
Eurochild изразява загриженост във връзка с последните законодателни промени в България, които застрашават правата на децата и дискриминират децата и семействата с различна сексуална ориентация. Неотдавнашният указ, подписан от президента на Република България, представлява явна злоупотреба, в която закрилата на детето се използва на практика като претекст за ограничаване на правата на децата. Присъединяваме се към членуващата в Eurochild Национална мрежа за децата и към международната общност, като осъждаме тези мерки и искаме от българския парламент и политическите партии да отменят указа.
Приетите изменения на Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО), одобрени на 15 август от президента на България Радев, са тревожни. Указът забранява „пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната”. Сред правните дефиниции се появява и нововъведен термин – „нетрадиционна сексуална ориентация“, която се определя като „различни от общоприетите и заложените в българската правна традиция схващания за емоционално, романтично, сексуално или чувствено привличане между лица от противоположни полове“.
Това законодателно действие е пряко нарушение на правата на децата, както е посочено в Конвенцията на ООН за правата на детето, която България е подписала. По-конкретно, то нарушава правото на „получаване и разпространяване на информация и идеи от всякакъв вид“ в чл. 13 и свързаното с него право на „достъп до информация“ в чл. 17. То също така представлява заплаха за правото на децата на идентичност, както е посочено в чл. 8.
Законът нарушава и самото право на образование, което съгласно чл. 29, буква а) от Конвенцията на ООН за правата на детето „трябва да бъде насочено към развитието на личността, талантите и умствените и физическите способности на детето до развиване на пълния им потенциал“ и чл. 29, буква г) „подготовката на детето за отговорен живот в свободно общество, в дух на разбирателство, мир, толерантност, равенство между половете и приятелство между всички народи, етнически, национални и религиозни групи“.
Проектът за постановление за тези изменения заобикаля стандартните процедури за обществени консултации и оценки на въздействието, както е предвидено в Закона за нормативните актове в България. Този пропуск е особено обезпокоителен от демократична гледна точка, тъй като не са били проведени консултации с ключови заинтересовани страни, включително преподаватели, организации на гражданското общество и синдикати. Освен това измененията са придвижени бързо през законодателния процес, като двете четения и свързаните с тях обсъждания в Народното събрание са били проведени в рамките на един ден. Този ускорен график не е позволил провеждането на всеобхватни обсъждания и консултации.
Тези законодателни промени нарушават Конституцията на Република България и Закона за защита от дискриминация. Ето защо призоваваме парламентът на България да отмени тези изменения и да гарантира, че децата не са дискриминирани и могат да се възползват пълноценно от правата си, включително от правото на образование и възможността да разговарят в училище за ЛГБТИКИ+ идентичностите.
Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата: „От Национална мрежа за децата сме принудени да оттеглим доверието си от националните представители, членове на Парламентарната група за децата, които по време на обсъждането и приемането на две четения на 7 август 2024 г. на пропаганден законопроект за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование не изпълниха ангажимента си за защита на правата на всички български деца. […] Приетите законови текстове отричат съществуването на цяла група деца, като пряко нарушават както техните права, така и правото на всяко дете да живее без насилие“.
Законът е в пряко противоречие с основните ценности и принципи, на които се основава ЕС, включително с Договора за ЕС и Харта на основните права на ЕС. Това обезпокоително развитие, следващо действията на Унгария през 2022 г., създава тревожен прецедент, който може да насърчи други държави членки да последват примера й. Настоятелно призоваваме институциите на ЕС да реагират бързо, като започнат ефективен диалог с България, за да гарантират защитата на правата на децата в страната и да насърчат преразглеждането на този закон.
Сабине Салиба, генерален секретар на Eurochild: „Eurochild е твърдо против последните законодателни промени в България, които застрашават правата на децата и насърчават дискриминацията и стигматизацията на ЛГБТИКИ+ децата и семействата. Призоваваме българския парламент да отмени тези вредни мерки, а Европейския съюз да действа бързо, за да се включи в дискусиите с българския парламент и да гарантира спазването на правата на човека и правата на децата“.
Eurochild и Национална мрежа за децата осъждат тези законодателни мерки. Те са посегателство върху правата на децата, особено върху тези на ЛГБТИKИ+ децата и семействата. Този закон нарушава правото на образование и подкопава по-широкия спектър от права на децата. Това включва правото на достъп, споделяне и получаване на информация, която е от решаващо значение за тяхното развитие и благосъстояние, и е заплаха за правото им на идентичност. С приемането на тези дискриминационни мерки България нарушава международното и европейското право и подкопава принципите на равенство, толерантност и приобщаване, които са основополагащи за едно демократично общество. Призоваваме институциите на ЕС, както и българския парламент и политически партии да предприемат действия и да гарантират, че всички права на децата в България се зачитат, защитават и изпълняват.
Обяснителна записка за хронологията на събитията.
Оригиналното становище на английски eзик е достъпно в сайта на Eurochild тук.
–
Eurochild обединява над 200 организации в 37 държави в Европа и осъществява застъпничество за правата и благоденствието на децата в близко сътрудничество със структури на Европейския съюз. Национална мрежа на децата е член на Eurochild повече от 10 години и е основен национален партньор за България в редица фокусни политики, сред които и ефективното прилагана на Европейската гаранция за детето.