На 23.06.2023 г., в рамките на панел „Правосъдие“ от Годишна среща на Национална мрежа за децата, Мрежата за правна помощ (МПП) на НМД запозна доброволци и съмишленици със своите постижения от последната година. Панелът бе модериран от Георги Еленков (координатор на МПП) и от д-р Юлия Раданова (консултант на Мрежата).
Модераторите откриха панела с новината за измененията в чл. 7 от Устава на МПП, които позволяват за членове на Мрежата да бъдат приемани и експерти с висше образование – различно от юридическо, при наличието на професионален досег с теми като детски права, деца в контакт / конфликт със закона и др.
Представени бяха биографиите на новите 8 членове на МПП, приети през последните 12 месеца – адв. Стоян Мадин, доц. Ива Пушкарова, адв. Надежда Ковачева, адв. Диана Радославова, адв. Адела Качаунова, адв. Аделина Хаджийска, Дария Минчева и Росица Атанасова. С тях членовете на МПП вече наброяват общо 21.
Участниците в панела се запознаха с новоинициираните стратегически дела на МПП (в т.ч. производството срещу България пред Европейския комитет за социални права, във връзка с проблемите на системата на образование и грижа в ранна детска възраст) и със спечелените 2 стратегически дела на Мрежата (1). присъденото обезщетение на непълнолетна ищца – косвена жертва на незаконно наказателно обвинение; 2). A.S.E against Bulgaria (№ 53891/20) – голямото дело за домашно насилие, по което Мрежата за правна помощ на НМД участва като трета страна – помагач, а адв. Наташа Добрева от МПП бе процесуален представител на пострадалата).
Координаторът и консултантът на МПП разказаха за множеството нестратегически случаи, с които Мрежата за правна помощ е сезирана почти ежедневно. Като пример бяха посочени следните казуси:
- Дискриминация към деца с аутизъм от класен ръководител;
- Задържани в русенския арест непълнолетни бежанци;
- Отнето в Испания дете;
- Настанени в кризисен център в гр. Шумен 3 деца;
- Настанено в ЦНСТ 16-годишно дете;
- Дискриминирано от ръководството на столично училище дете със СОП;
- Случай с трагично загинало в гр. Русе дете;
- Случай на отказано лечение;
- Медиационни сесии за развод по взаимно съгласие;
- Обжалване на отказ на Министерство на здравеопазването за съдържателен отговор по ЗДОИ;
- 8-годишен родителски конфликт, довел до десетки производства между родителите и висока травматизация на детето;
- Възражение срещу призоваването на 13-годишен като свидетел по гражданско дело;
- Сигнал за дете в риск в с. Иван Вазово (пренасочването на който към отговорните институции стана повод за очерняща кампания и клевети срещу МПП и НМД);
- Иск по ЗЗД срещу частно училище, поради необоснован отказ от продължаване на договор.
Бяха представени и следните допълнителни стратегически дейности на Мрежата за правна помощ на НМД:
- Участие в 3 експертни работни групи – към ДАЗД, Министерство на правосъдието, Национален институт на правосъдието;
- Покана от Конституционния съд за становище по Семейния кодекс (отмяната на разпоредба, допускаща пътуване на българчета в чужбина без съгласието на небългарския родител);
- Десетки становища и позиции (по СК, ЗЗДН, НПК и др.);
- Изследователска работа – доклад за правните измерения на родителския активизъм; доклад за правни аспекти на детското и младежко участие на местно и национално равнище; авторски принос към мониторинговия доклад „Бележник“ за 2023 г.;
- Учредяването на тематична работна група към МПП, разработваща нов проект на Закон за отклоняване от наказателно производство, чрез който да бъде започната реформата в детското правосъдие в България.
В практическата част на панела участниците се разделиха в три екипа, всеки от които проведе брейнсторминг по една от следните теми:
– включване на Мрежата за правна помощ в кампанията на НМД за осигуряване от НЗОК на храни за медицинска употреба за всички нуждаещи се деца и семейства;
– нови знакови производства на международно равнище, които МПП би могла да инициира;
– идеи за второто издание на правно-дискусионния форум LexTalks, предстоящо през декември 2023 г.
Специално внимание бе отделено на първата от трите каузи – за осигуряване от държавата на храни за медицинска употреба. Тя беше представена в детайл от специалния гост на панела – Антоанета Иванова от Сдружение „Спина бифида и хидроцефалия – България“, новоизбран председател на УС на Национална мрежа за децата.
За актуална информация относно казусите и каузите на Мрежата за правна помощ на НМД – следете раздел „Правосъдие“ на www.nmd.bg.
Пишете до Мрежата за правна помощ на [email protected] и на [email protected].