Какво ще променят вашите 10 лева? Всичко!, казва доц. д-р Евелина Христова от департамент Медии и комуникация в Нов български университет. Разговаряме с автора на книгата „Комуникация на благотворителността“ в рамките на кампания за популяризиране на дарителството.
Откога познавате Национална мрежа за децата? Какво Ви впечатлява най-много в работата на Мрежата? Кои са най-големите успехи на организацията от Ваша гледна точка?
За първи път чух за НМД около 2007-2008 г. във връзка с работата по PROCOPIL. Като най-големи успехи на Мрежата бих определила комуникационната политика и организационната култура. Нека да обясня какво имам предвид. НМД успява да се свърже с всички важни играчи – физически и юридически лица, институции, формални и неформални мрежи от хора и да говори с тях на техния език, без да отстъпва от принципите си и без да нарушава добрия тон. Комуникацията е двупосочна, със стабилен, разумен темп, без агресия, без натрапчивост или натрапеност. Плавният растеж на влиянието на НМД гарантира неговата устойчивост и това много ми допада.
Откъде научихте за нашата дарителска кампания и защо решихте да станете месечен дарител?
Бях поканена от изпълнителния директор Георги Богданов, който знае, че се занимавам с комуникация на благотворителността и се интересувам от проблемите, с които работи НМД. Реакцията ми беше „с удоволствие“, а наум си казах – „Най-накрая, браво! Трябваше да предприемат тази стъпка по-рано“.
Коя кауза или направление в работата на Национална мрежа за децата Ви вълнува най-силно?
Най-много ме вълнува това, че Мрежата сплотява, а не разединява. По този начин успява да подкрепи и да покрие едно много широко ветрило от наболели проблеми.
Как според Вас дарителството помага на гражданските организации?
Като специалист по комуникция на благотворителността зная нещо, което е елементарно, но повечето хора не се замислят за него. Важно е редовното дарение, а не голямото дарение. Какво означава това – че ако 500 човека даряват по 5 или 10 лева всеки месец в продължение на 10 години, техният индивидуален бюджет не се затруднява, но организацията-получател може да планира и развива дейността си много по-спокойно и уверено, дългосрочно и с перспектива, защото ще знае с какъв ресурс точно ще разполага. Спорадичното импулсивно дарение от 1000 лв. ще покрие същата сума, но ще е трудно за отделното физическо лице и вероятно няма да се повтори никога. Така организацията може да покрие свои текущи разходи, но няма да може да планира. Затова е много важно да се дарява редовно, по толкова малко, колкото няма да натовари бюджета и човек няма да се откаже и да спре това дарение за много дълъг период от време.
Имам и друг малък месечен абонамент – години наред, без да усетя изобщо, подкрепям възможността на важна за мен кауза да планира дейността си! Случвало се е към същата кауза, в добри финансови времена, да правя по-голямо дарение, но никога не съм спирала малкото, защото то е всъщност по-важно.
Затова апелът ми е – дарявайте малко, но редовно, така помагате повече!
Защо според Вас е важно да се дарява за застъпничество за правата на децата?
Защото самите деца нямат възможност да организират тази дейност за себе си.
Какво бихте казали на тези, които даряват за децата, и на тези, които никога не са го правили – как бихте ги мотивирали да станат дарители?
Човек трябва да дарява, защото иска, не под външен натиск. Но зная, че много хора се спират, защото си казват – какво ще променят моите 5-10-15-50 лв?!? Всичко! Много често спънката е друга – недоверие в институции и в разходването на средства. Но НМД е една от най-прозрачните организации, нейната дейност е видима, отчетна, достъпна. НМД е включваща организация и човек може да помогне и чрез своя експертен труд.
Така че, ако някой се колебае дали и къде да даде подкрепата си – това е една от най-добрите възможности в областта.
Бъди част от нас, стани месечен дарител на nmd.bg/dari
Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по проект „Дарителството и COVID-19 за по-добри детски политики“ по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от сдружение Национална мрежа за децата и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.“ www.activecitizensfund.bg