Освен в сградата на Народното събрание „Бележник 2024“ ще бъде представен и пред местни институции в още шест български града.
Ще успеят ли институциите да отлепят от средния успех в политиките за децата и семействата у нас?
На 24.04.2024 г. Национална мрежа за децата (НМД) ще представи пред политици и медии данните, основните изводи и оценката от годишния доклад “Бележник – Къкъв е средният успех на държавата в грижата за децата?”. Оповестяването на най-важните изводи от анализа ще се състои в сградата на Народното събрание по време на заседание на Комисията по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта.
„Бележник 2024“ е 13-то поред издание на мониторинговия доклад на НМД, който оценява напредъка на държавните институции в грижата за децата в 9 области – Благосъстояние, Семейна среда и алтернативни грижи, Закрила от всички форми на насилие, Правосъдие, Ранно детско развитие, Образование, Здравеопазване, Спорт, култура и свободно време и Детско участие.
Освен членовете на Комисията на представянето се очаква да присъстват и членове на парламентарните комисии по здравеопазването, образованието, труда, социалните и демографските въпроси, както и на изпълнителната власт – МОН, МЗ, МТСП, МВР, МП, а също и експерти от Столичната община, ДАЗД, АКСУ, АСП, НЗОК и др., които ще се включат в обсъждането на оценката на държавата за политиките й за децата и семействата у нас през последната една година.
Темите на фокус, които ще бъдат представени, са: Детско здраве, Образование и Правосъдие за деца. Данни, изводи и препоръките в “Бележник 2024” ще бъдат разказани от:
- Антоанета Иванова, НМД и сдружение “Спина бифида и хидроцефалия” България – Детско здраве;
- проф. Нели Петрова, председател на УС на Институт за социални дейности и практики – Правосъдие за деца;
- Калоян Дамянов, председател на Национална асоциация на ресурсните учители –
- Образование;
- Младежи от Младежка мрежа “Мегафон”, които също ще споделят позицията си и ще зададат директни въпроси на политиците.
Тази година оценките и препоръките от „Бележник 2024“ ще бъдат оповестени и пред местни институции и експерти в шест български града: Стара Загора, Варна, Русе, Силистра, Пазарджик и Кърджали. Инициативите по градове се оргнизират от организации членове на НМД, както следва:
24 април – Женско сдружение „Екатерина Каравелова“, гр. Силистра
24 април – Сдружение „Кърджали решава“, гр. Кърджали
24 април – Сдружение „Еквилибриум“, гр. Русе
25 април – Фондация „Мисия криле“, гр. Стара Загора
10 май – Фондация „ИГА“, гр. Пазарджик
м. май (предстои обявяването на дата) – Сдружение „СПИНА БИФИДА И ХИДРОЦЕФАЛИЯ-БЪЛГАРИЯ“, тр. Варна
За „Бележник 2024“
Експертното проучване се базира на информацията, предоставена от над 25 национални и местни институции, включително министерства. Независимият мониторинг включва анализа и оценките на 41 автори и 7 външни оценители. Всяка година специално място в доклада има мнението на деца и младежи, както и на хората, чиято роля е да ги подкрепят – родители, учители, здравни и социални работници и др. Тази година включилите се в анкетите деца и възрастни достигнаха рекорден брой – 1474 деца и 1765 възрастни от цяла България.
Оценката в Бележника на НМД се поставя на принципа на оценките в училище – от слаб 2, когато държавата не е предприела никакви действия за разрешаването на проблемите в областите на доклада, до отличен 6 при въведени мерки с доказала се ефективност. Миналата година институциите получиха оценка среден 3.33. Това беше най-високата оценка от всички издания на доклада през годините досега, но държавата, както и всяка година преди това, не успя да „отлепи“ от тройката. Изданието отчете най-голямо раздвижване в грижата за ранното детско развитие, а областите Благосъстояние и Правосъдие за деца бяха дори добър 3.57 и добър 3.52. Оценката за детско здраве обаче се срина до 2.98 – най-ниската за десет години назад.
Национална мрежа за децата подчертава, че през последната година бяха продължени редица подобрения в системата на социалното подпомагане и ускорено бяха приети промени, касаещи домашното насилие, правосъдието за деца, осиновяването. Стъпки, макар и недостатъчни, бяха предприети и в изграждането на Националната детска болница без повече отлагане. В майчиното и детско здраве беше стабилизирана работата на здравните медиатори, бяха поети от държавата медицинските храни за всички нуждаещи се деца и възрастни, наред с прогреса в редица други области, които НМД анализира на страниците на изданието. Много ключови теми остават неадресирани. За поредна година няма приета Национална стратегия за детето (2024–2030 г.) – нужната основа за мултисекторна интегрирана подкрепа за децата и семействата. Особено важни са и политиките за преодоляване на регионалните различия – в майчиното и детското здраве, ранната грижа, образованието, достъпа до услуги. Ключово е да бъде спрян регресът в системата на закрила.
Ще успее ли държавата най-после да „отлепи“ от средния успех в грижата си за децата и семействата у нас ще стане ясно на 24 април.
Тaзи публикация е създадена в рамките на инициатива „Демокрация, с правата на децата“ , финансирана от Европейския съюз и фондация „Институт Отворено общество – София“ (ИООС. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA) или на ИООС. Нито Европейският съюз, нито EACEA.