През тази година мотото, под което се отбелязва Денят е „Човешки права и социална справедливост…. Нека да спрем детския труд”.
Инициативата на Международната организация на труда (МОТ) цели да привлече вниманието на световната общественост към правото на всички деца да бъдат защитени от детски труд и от други форми на нарушаване на фундаментални човешки права. През 2010 г. международната общност прие пътна карта за елиминиране на най-тежките форми на използване на детски труд до 2016г., в която се подчертава, че използването на детски труд е нарушение на правата на децата и пречка за тяхното развитие. Световният ден през 2012 се съсредоточава върху дейностите, които е необходимо да се изпълнят, за да стане тази пътна карта реалност.
Стандартите на МОТ за правата при работа, по специално по отношение на детския труд, са изложени в Конвенция 138 и Конвенция 182. По отношение на детския труд, Конвенция 138 на МОТ за минималната възрастова граница, изисква от държавите членки да заложат в своето законодателство минимална възраст за допускане до работа, която да не бъде по-малка от тази на завършване на задължителното образование, но при всички случаи не по-малка от 15 години. Конвенция № 182 на МОТ изисква от всяка държава, която я е ратифицирала, да създаде и изпълни програма за действие за приоритетно отстраняване на най-тежките форми на детски труд.
Република България е страна по Конвенцията за правата на детето на ООН, в която се признава правото на всяко дете да бъде защитено от икономическа експлоатация и от извършване на каквато и да е работа, която крие опасност да навреди на здравето или на физическото, умствено, духовно, морално или социалното му развитие.
В контролната дейност на Главна инспекция по труда не е установявано използване на детски труд в най – тежките му форми, в нарушение на изрично регламентираните в националното ни законодателство забрани относно излагането на непълнолетните на опасности и вредности при работа.
Най – често срещаните нарушения при осъществяване на трудовите правоотношения на непълнолетните лица са наемане на работа без получено предварително разрешение от Инспекцията по труда; не сключване на трудов договор; приемане на работа без извършен предварителен медицински преглед; без дадено заключение от Службата по трудова медицина за годност за изпълняване на възложената работа и с платения годишен отпуск, който се уговаря в по-малък размер от допустимия по закон.
В цялата страна по време на ежегодната кампания инспекторите по труда провеждат срещи и беседи с ученици от гимназиалния курс за разясняване на реда за наемане на работа на непълнолетни лица.
Източник: dariknews.bg
Снимка: dariknews.bg