Споделяме кратки, но много въздействащи видеа, разработени по идеи и сценарии на деца и младежи, участващи в проекта ЗАЕДНО, изпълняван от SOS Сдружения в България, Унгария, Испания и Италия. Видеоклиповете представят идентифициран от младите хора проблем, в решението на който те искат да участват и имат мнение, което искат да бъде чуто от хората, отговорни за вземането на решения по тези въпроси.
Поредицата е обедина под призива “Чуйте нашия глас”, с който децата заявяват своето желание да участват в процеса на вземане на решения по въпроси, които ги засягат.
За да бъде дадена възможност на младежите гласът им да бъде чут и да реализират правото си на участие, по инициативата ЗАЕДНО е създадена специална страница в сайта на SOS Сдружения в България – https://sosbg.org/together-campaign/. На нея деца и младежи могат да оставят послания към институциите, като посочат кои са най-важните теми, по които искат мнението им да бъде чуто.
Вижте четири от видеата, които вече са заснети по идея и сценарии на деца и младежи.
„Чуйте нашия глас в училище: ключът към нашето образование” е видео, разработено от децата и младежи в Унгария. С него те показват, че организацията на учебния процес, начините, по които учебната система функционира и начините, по които децата учат са все въпроси, по които децата имат какво да кажат и допринесат. Ако чуем техния глас, може би училището ще бъде едно още по-добро място за всички от тях!
„Нека гласът ни бъде чут от възрастните: вратата, която води към участието” е заглавието на видеото, разработено от децата и младежите в Италия (видеото е озвучено и на български език). Силното послание на показва, че за да могат децата да участват активно и смислено в решения, които ги засягат, те трябва да разбират какво наистина означава детското участие, как то се реализира на практика и как децата трябва да се подготвят, за да участват пълноценно в процесите на вземане на решения.
Третото видео – „Чуйте нашия глас по темата за психичното здраве: силата да изслушаш”, е разработено от децата, младежите и екипа на SOS Детски селища Испания и засяга важната тема за психичното здраве на децата и младежите и как решенията, които се вземат на тази тема ще бъдат в по-голяма полза на децата, ако те споделят своето мнение и участват във вземането на решение.