На 17 март 2015 г. в хотел „Радисън“ в София се проведе дискусия на тема „Бедността в България: фактори, рискови групи и предизвикателства пред социалното подпомагане“ , организирана от Института за пазарна икономика. По време на дискусията се представиха данни от изследването на Eurostat и НСИ за доходите и условията на живот, съгласно които през 2013 г. 1/5 от населението е в в риск от бедност, а 1 на всеки 10 е в риск от дълбока бедност. Именно тази група, която сериозно изостава от доходите на средната класа, според ИПИ най-малко се влияе от промените в икономическата среда и на практика е изпаднала в дългосрочна и възпроизвеждаща се бедност.
Сред най-рисковите групи, които са зависими от качеството на образование и процесите на пазара на труда, са безработните и неактивните. На практика всеки втори безработен попада в риск от бедност, а всеки трети – в риск от дълбока бедност.
Бедността сред децата също е водеща, като немалка част от нея се формира в семейства с един родител или в многодетни семейства, които често имат малцинствен профил. Рискът от бедност при последните е особено висок – 2/3 от домакинствата с 3 или повече деца са в риск от бедност, а над половината са в дълбока бедност. Основните препоръки за адресиране на детската бедност от страна на ИПИ са в посока адресиране на проблемите в образователната система и по-специално в училищното образование.
От страна на Национална мрежа за децата, в срещата участваха Иванка Шалапатова, изпълнителен директор на фондация „За нашите деца“; Боряна Първанова от „Хабитат – България“ и Дани Колева от Секретариата на Мрежата за децата. Представителите на Национална мрежа за децата акцентираха на необходимостта от обвързване на социалното подпомагане със социалната работа; системен подход в работата не само с деца, но и техните родители; поставяне на акцент върху политиката и инвестициите в ранно детско развитие, които са с коефициент на възвращаемост от 7-10% годишно и предучилищното образование, а не само върху училищното, както и необходимостта от включване на жилищната политика и увеличаване на социалния жилищен фонд като част от интегрирания и комплексен подход към адресиране на темата с бедността.
Снимка: rgbstock.com/weirdvis