Родителите на учениците и на деца, посещаващи детски заведения, трябва да отговорят експресно дали са съгласни децата им да бъдат изследвани с антигенен тест за коронавирус.
Анкетите се провеждат по инициатива на МОН заради готовността на здравното министерство да проведе масовото тестване. Тъй като методът е “инвазивен”, двамата министри са се договорили, преди се пристъпи към действие, първо да се проверят нагласите на семействата.
Допитването вече достигна до родителите през електронните дневници на училищата, по вайбър и във фейсбук групите. В някои случаи документът не е бил под формата на гугъл анкета, а само текст от писмото, като родителите дават съгласие/несъгласие директно под поста, което го прави още по-неформален и изкривява данните.
Анкетата съдържа и обяснителна част – че изследването е във връзка с извънредната епидемична обстановка, а антигенните тестове служат за определяне на причинители на заразни заболявания и се използват в медицинската практика от много години с цел да открият чужда част (антиген) от причинителя. Конкретният тест за COVID-19 е насочен към антигени на вируса SARS-CoV-2 – причинител на заболяването. Материалът за изследване се взима от носоглътката с тампон, а резултатът е готов в рамките на един час. Тестът ще се извърши от медицински специалист.
Анкетата е анонимна и не цели изготвяне на списъци на децата за тестване, а само да сондира общата нагласа. Родителите посочват единствено от кой клас е детето и дали са съгласни. Дадена е възможност през онлайн формуляра да зададат въпрос или да споделят мнение.
Във връзка с това ние от Национална мрежа за децата изразяваме несъгласие с начина, по който е разпространена анкетата сред родителите. От тях се изисква да дадат своето принципно съгласие или несъгласие за тестване на децата им в изключително кратък срок (за някои по-малко от 24 часа, при това през уикенда). Тестът, наречен “инвазивен”, предизвиква въпроси и притеснения, защото липсва предварителен контекст и информационна кампания от страна на МОН и МЗ, което е предпоставка за изкривяване на информацията по чувствителна за родителите тема.
Няма адекватни разяснения и отговори на много въпроси:
- Какво се очаква да бъде постигнато с въпросното тестване,
- каква ще е неговата честота,
- кои възрастови групи ще обхваща,
- кой и по какъв метод ще го извършва и в какви условия, как ще бъдат подготвени децата,
- как и на кого ще се съобщават резултатите и до какви мерки ще водят те,
- какво ще следва при евентуален отказ от тестване,
- ако детето е прекарало Ковид, препоръчително ли е да му се направи тест,
- какво би следвало, ако му открият антитела?
Абсолютно недопустимо е да се очаква адекватно отразяване на мнението на родителите по отношение на скрининговото тестване на децата и учениците при толкова оскъдна информация и в такива кратки срокове, като не се отчита и непредставителността на подобно проучване. По този начин се появява съмнението дали действително се цели достигане до мнението на родителите или тенденциозно се предпоставя техният масов отказ от тестване, който би довел до много по-лесни решения за преминаване отново в изцяло дистанционна форма на обучение.
Силно се надяваме, че никакви решения, които МОН и МЗ ще вземат по отношение на скрининговото тестване и формата на образователния процес, няма да почиват на подобно събиране на данни.
Призоваваме Министерство на образованието и Министерство на здравеопазването като отговорни институции, които ръководят не само управлението на пандемията, но и влияят пряко чрез своите действия и послания върху създаването на нагласи и мнения в обществото, да преосмислят подхода си в представянето на възможностите за скринингово тестване и да направят проучване на база на информирано решение на родителите.
Снимка: rgbstock.com