Историята е предоставена от Институт по социални дейности и практики
Развитието на приемната грижа за новородени бебета в Област Шумен започна през 2011 година.
Комплексът за социални услуги в Шумен, с подкрепата на UNICEF – България организира информационна кампания. Дадохме й име – “За бебетата и нуждата им да бъдат обичани”. Стартирахме поредица от инициативи, чрез които разказвахме на хората за нуждата на новородените бебета от обич, подкрепа и семейна грижа. Разказахме за приемната грижа и споделеното родителство. За смисъла, който има да обединим усилията си, за да дадем шанс на всяко дете в риск да расте в семейство.
Изминаха 4 години от момента, в който за първи път настанихме новородено бебе в приемно семейство. От тогава до този момент беше предотвратено изоставянето в институция на 93 бебета, които по различни причини не остават със своите рождени родители.
Партньорството на областно ниво направи възможно развитието на приемната грижа за новородени бебета в Област Шумен. Освен Отделите за закрила на детето, наши партньори са Община Шумен и Центъра за обществена подкрепа в Нови Пазар, Центъра за майчино и детско здраве към UNICEF – България, МБАЛ – Шумен.
Днес, екипът на Комплекса за социални услуги е развил професионални компетенции на 20 семейства, които уверено поемат грижа за новородени бебета и малки деца. Освен добрата грижа, те са готови във всеки един момент да дадат път на бебетата, към новите им родители – осиновителските семейства, които така дълго очакват своите рожби.
Приемните родители знаят, че са част от живота на бебето в най-важния момент – мига след раждането и отдават обич и грижа, когато бебето има най-голяма нужда от това. Така то се учи да създава връзки, изгражда чувството си за значимост, поема по-уверено пътя към своята автономност. Това може да даде само едно семейство – добре подготвено да посрещне точно тази нужда.
Организираната подкрепа на семействата е ключов момент в развитието на приемната грижа за новородени бебета. Приемните родители имат възможност във всеки един момент от денонощието да потърсят подкрепа от ключовия социален работник. В групата за взаимопомощ отваряме пространство за споделяне на радостта и трудностите в грижата. Привличаме външен експерт – детски психиатър, чрез който подкрепяме приемните родители, на които е поверена грижата за бебета и деца с увреждания. Организираме супервизии, чрез които даваме обратна връзка на поставени трудности в нелекия процес на грижа за приемно дете.
Заставаме до приемните семейства при срещата на бебето с рождените родители или осиновителски семейства. Осигурената семейна грижа в приемните семейства, даде възможност да се ускори и процесът на осиновяване и реинтеграция. Следваме най-добрия интерес на децата и осигуряваме подкрепа за децата, родното семейство и осиновителите.
Комплекс за социални услуги – Шумен
Институт по социални дейности и практики