В Община Троян близо 500 деца ежедневно се хранят с био пресни плодове и зеленчуци от местните овощни градини, оранжерии и пчелин. Според анализ на РЗИ в последните години затлъстяването на децата от общината рязко се снижава и данните сочат, че има три пъти по-нисък брой затлъстели ученици в общината в сравнение с областта. Друг приоритет на общ. Троян и развитието на детско–юношеския спорт. От Национална мрежа за децата се свързахме с Диана Дренска – главен специалист „Демографски и младежки политики“, общ. Троян, която ни разказа за добрите практики на града в сферата на #СпортИЗдравословноХраненe при деца и младежи, една от фокусните теми на тазгодишното издание на VOICE IT: Какво искат учениците. Очакваме ви на 20 ноември 2023, от 13:00 ч., в зала “София” на конгресен център Интерпред – СТЦ София на адрес бул. „Драган Цанков“ 36 в столицата.
1. Разкажете ни малко повече за практиката децата в детските градини в гр. Троян да бъдат изхранвани с местно производство плодове и зеленчуци?
Налагането на здравословното хранене с плодове и зеленчуци местно производство измина дълъг път до днешния си вид. Началото е поставено през 2013 г. със създаване на сливова овощна градина в изпълнение на проект „Провеждане на иновативно културно събитие – Български фестивал на сливата“. На площ от 3 дка са засадени сливи сорт „Стенлей“.
През 2017 г. бе обявена процедура за обмен на добри практики по програма УРБАКТ. Община Троян прояви интерес към опита на община Моан-Сарту (Франция) за осигуряване на биопродукти за децата в детските и учебните заведения на територията ѝ. Кандидатурата ни за партньор в мрежата за обмен на добри практики бе одобрена от община Моан-Сарту (Франция), заедно с община Росиниано Маритимо (Италия). Проектът стартира през месец април 2018 г. В изпълнението му Моан-Сарту сподели своя опит в сферата на общинското земеделие, късите вериги за доставка на храни и здравословно хранене на децата и учениците.
Като подход за адаптиране на добрата практика на местна почва, Община Троян разработи система за собствено производство на зеленчуци и плодове върху общински земеделски земи, с които да бъдат осигурявани част от продуктите за храненето на деца и уязвими групи, ползващи детски и учебни заведения и социални услуги на територията на общината.
През март 2019 г., върху имот – общинска собственост с площ 3 дка Община Троян създаде ябълкова овощна градина, оградена и с монтирана поливна инсталация.
В друг имот на площ от около 2 дка, на мястото на закритото училище „Отец Паисий“, през ноември 2020 г. е създаден оранжериен комплекс, който включва 3 оранжерии, две обработваеми полета, обслужваща сграда, дарение от фирма „Техник Партнер БГ“ АД включваща битово помещение със санитарен възел, склад за инвентар и две хладилни камери, оборудвани за съхранение на продукцията. В оранжериите се произвеждат ежегодно салати и лук (пролет и есен), домати, краставици, пипер, подправки.
В откритите обработваеми полета се произвеждат тиквички, картофи и тикви.
Зеленчуците се отглеждат без изкуствен тор и химикали. Преди всяко засаждане се внася само оборски тор, препаратите за пръскане, които се използват при необходимост, са био. През 2021 г. е създаден пчелин от 5 пчелни семейства, едното от които е дарение.
От 16.08.2023 г. Община Троян вече е регистриран земеделски производител и притежава Удостоверение №1899/ 20.02.2023 г. за регистриран животновъден обект: пчелин.
Както мармаладът, произведен от ябълките и сливите, така и пчелният мед задължително се проверяват от лаборатория със Сертификат за акредитация. Произведените плодове, зеленчуци и мед се използват за нуждите на Обединеното детско хранене за детските градини. Предоставят се и на детските градини от общината, които не са обхванати от обединеното хранене, както и на Домашен социален патронаж, Дом за стари хора – с. Добродан.
От 2022 г. към системата на обединеното хранене се включени 5 детски градини в град Троян и една в с. Орешак, което означава, че близо 500 деца ежедневно имат достъп до екологично отгледани и пресни плодове и зеленчуци, поднесени свежи или обработени по технология без пържене.
2. Има ли план да бъдат включени в тази програма и училищата в района?
Насърчени от постигнатото качество и добрите финансови резултати на обединеното хранене в детските градини, си помечтахме да осигурим полезна и вкусна храна и в училищата. Столовото хранене е запазено и в момента в почти всички училища на територията на общината, но преминаването към единна база, от която да се доставя топъл обяд за всяко дете, би улеснило както контролът на качеството, така и модернизацията на оборудването с въвеждане на съвременни технологии за приготвянето на храната. Големият брой ученици обаче налага необходимостта от по-голяма база, която да съответства на всички изисквания за физическа среда. Вече сме предприели първите стъпки в посока за въвеждане на механизъм за обединено хранене на ученици за град Троян, като сме определили помещение, изработен е проект, а сградата е преминала обследване за енергийна ефективност. Предстои ни още много работа, но вярваме, че поставеното начало в посока на здравословното хранене и включването на пресни плодове и зеленчуци в менюто на децата, ще получи своето развитие не само заради нашите амбиции, но и заради подкрепата на общността.
3. Възможно ли е лавката в училище и нездравословните храни в нея да бъдат изцяло изместени от здравословна храна, която да се предлага в училищния стол?
Трудно, но не и невъзможно. Все повече млади хора са провокирани от здравословния начин на живот и следят внимателно какво консумират децата им. Промяната в начина на мислене е водеща. Агресивната реклама на нездравословните храни изисква съвместните усилия на образователните институции и семействата да убедят децата в ползите от това да се приема по-малко захар, да се посяга към плод и зеленчук, вместо към вафлата или чипса. Считаме, че обединеното хранене в детските градини е първата стъпка в тази посока. Създаването на здравословни навици, разбирането, че храненето е вид култура на поведение и грижата за себе си започват от ранната детска възраст, когато се изгражда начин на мислене и поведение.
4. Има ли данни относно здравния статус на децата в гр. Троян, съпоставени с такива за други български градове? Как здравословната и био храна се отразява на физическото им състояние?
Според анализ на РЗИ в последните години затлъстяването на децата от общината рязко се снижава и данните сочат, че сме с три пъти по-нисък брой затлъстели ученици в общината в сравнение с областта. Това е резултат в продължение на целенасочените усилия за въвеждане на здравословно хранене сред децата и учениците и развития масов спорт. Относителният дял на заболелите от захарен диабет ученици в общината също е три пъти по- нисък от този в област Ловеч. Показателите за ръст и тегло на учениците в общината са по-добри от тези в съседни общини. Това носи невероятно удовлетворение, защото в случая говорим за здравето на най – ценното – децата ни.
Приоритет в политиката на община Троян е и развитието на детско–юношеския спорт и високото спортно майсторство, не само заради природните условия, които китният ни планински град предлага, но и с дългогодишните традиции в сферата на зимните, колективните и бойните спортове. Не са малко спортистите с които се гордеем, а зад всяко от постиженията им стоят трудът на местните клубове, безрезервната подкрепа на троянци и радостта при всяко достойно представяне на нашите спортисти. В община Троян са регистрирани 26 лицензирани спортни клуба, всички те са ангажирани и с детско-юношески спорт. Броят на активно спортуващите деца, редовно картотекирани в спортните клубове е са близо 900, което съставлява 37 % от децата в активна спортна възраст.
Ежегодно община Троян организира ски училище по програма на ММС „Научи се да караш ски!“, където всяка година 200 деца от начален етап преминават обучение по ски алпийски дисциплини и ски бягане, а за желаещите, които остават извън броя на класираните по проект организираме обучение със средства от бюджета на общината.
От 2021 г. стартира и инициативата „Започни да плуваш“, чрез която в училищния басейн на СУ „С Климент Охридски“ деца от всички възрасти получават своите първи уроци по плуване от СК „Инвиктус“- гр. Плевен. За изминалата 2022 г. над 600 ученици безвъзмездно са преминали обучение в различните стилове, като голяма част от тях в последствие са продължили да тренират в клуба.
Стремим се непрекъснато да подобряваме условията за всички спортни клубове и да предлагаме максимално улеснен достъп на децата до спортни събития и състезания, което да подобри като цяло двигателната им активност.