През февруари 2014 г. стартира проект „Повишаване участието на НПО в създаването и прилагането на политики за устойчива енергия”, финансиран по Програма за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Проектът се осъществява от Фондация „Евро-перспективи” в партньорство с ENSI – Energy Saving International AS, Норвегия.
Изменението на климата вече се случва и са необходими все по-големи усилия, за да се опитаме да забавим тези промени и да се подготвим за това, което ни очаква. Адаптацията към негативните ефекти от промените в климата е жизненоважна. Очакват ни по-топли зими, по-малко сняг, по-сухи летни сезони, недостиг на вода в почвата, недостиг на питейна вода, намаляване на добивите в горите и т. н. Предстоят ни много екстремни природни явления като силни валежи, суша, горски пожари, затопляне на градовете, повече свлачища. Изграждането на гъвкави, устойчиви общества и икономики е от ключово значение за справяне с изменението на климата. Много народи и общности вече го правят, но далеч повече действия и амбиция ще бъдат необходими, за да се справяме ефективно с рисковете и въздействието на екстремните метеорологични явления сега и в бъдеще.
Децата са равностойни граждани и могат да вземат активно участие в собственото си образование и в разработването и прилагането на местната политика. Включването на децата в клубове по устойчива енергия ще повиши тяхната компетентност как да се намалява енергийната консумацията и емисиите на парникови газове, допринасящи за изменението на климата, както и какво може да се направи, за да се адаптираме към промените. С разширяване на извънкласните и извънучилищните дейности се разнообразява и подобрява достъпът до съвременни знания и умения по Енергийна ефективност (ЕЕ), възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и изменение на климата. Ангажирането с дейността на клубовете гради нови умения за работа, мониторинг, оценка и събиране на данни, които после да се използват в работата с местните власти и/или училищното ръководство за подобряване на политиките и конкретните мерки за енергийна ефективност в общността.
Целта на проекта е създаването на интерес за формиране на училищни клубове по устойчива енергия в България. Вече работят 13 клуба в градовете София, Бургас, Балчик и Ихтиман, и в с. Вакарел. Всеки от училищните клубове е преминал през обучителна програма по всички ключови въпроси на устойчивата енергия и изменението на климата и е разработил свой собствен план за действие – от залесяване до енергиен мониторинг на училищните сгради, от образователни кампании до практически мерки за пестене на електричество и вода и придвижване с велосипед, които дейности ще допринасят за опазването на природата. В момента повече от 300 ученика – членове на клубовете прилагат конкретните мерки от своите планове.
Клуб „Мисли в зелено”, при СОУ „Христо Ботев”, Балчик, получи слънчев панел за външно осветление на училищния двор. През месец март децата посетиха инсталацията за производство на биогаз „Перпетуум мобиле БГ” АД. Посещението бе организирано от ръководителя на Клуба Таня Давидкова и експерта от ФЕП Тодор Тонев. Целта на посещението беше учениците да се запознаят с ползите, предимствата и технологията за производство на биогаз.
Клуб „Еко спасители”, при 25 ОУ „Д-р Петър Берон”, София, вече има закупени два велосипеда. В своя план от дейности те са заложили „Ден на велосипедите”, в който ще се придвижват с колела до училище, вместо да бъдат докарвани с автомобили от родителите си. Това ще допринесе за намаляване на вредните емисии, изхвърляни във въздуха.
Клуб „Еко”, при 52 ОУ „Цанко Церковски”, София, направиха вътрешна изолация на две класни стаи. В края на месец април, децата засадиха дръвчета в училищния двор. Изготвена е изложба с фотоси за дейността на клуба и са разлепени стикери за енергийна ефективност в училището.
Клуб „Енергийна революция”, при 64 ОУ „Цар Симеон Велики”,София, закупиха енергоспестяващо осветление и автомат за врата.
За нуждите на клуб „Устойчиво бъдеще”, при 68 СОУ „Акад. Никола Обрешков”, София, беше закупено LED осветление за подмяна на остарели луминесцентни лампи в една от стаите на училището.
Клуб „Енергия за бъдещето”, при ПГИЧЕ „Св. Методий”, София, получи своите „умни” разклонители, плафони със сензори и смесители за вода.
Клуб „Зелено училище”, при 103 ОУ „Васил Левски”, София, закупи ПВЦ прозорец за подмяна.
Клуб „Звездичка”, при СОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, Бургас, подмени част от осветителните тела с енергоспестяващи такива.
Клуб „Енергия и околна среда”, при СОУ „Петко Росен”, Бургас, залага на подмяна на оборудването в санитарните помещения, за да се пести вода и съответно енергия за нейното движение. Вече са закупени и монтирани 6 нови моноблока.
На „Еко клуб ВЕИ”, при ПГЕЕ „Константин Фотинов”, Бургас, бяха подсигурени сензори и автоматични кранове за вода.
За клуб „Енергийна ефективност”, при ОУ „Христо Смирненски”, с. Вакарел, бяха закупени LED осветление и дръвчета за училищния двор.
Клуб “Energy.bg”, при ОУ “Димчо Дебелянов”, Ихтиман получи своите сензори за осветление и енергоспестяващ училищен звънец.
Клуб „Бъдеще”, при СОУ „Христо Ботев”, Ихтиман, получи автомати за затваряне на врати. Членовете на Клуба се срещнаха с Петър Пандезов – мениджър продажби в „СънСЪРВИЗ” ЕООД. Компанията е специализирана за дизайн, изграждане и поддържане на фотоволтаични системи. Той запозна учениците с ползите от използването на „зелена енергия“, тъй като биогоривата и възобновяемите енергийни източници са бъдещето.
Партньорите по проекта очакват към Клубовете за устойчива енергия да се присъединят около 6000 ученика, отстоявайки интересите за опазване на околната среда.
За повече информация можете да посетите страницата на Клубовете по устойчива енергия, както и Facebook страницата на Проекта.
Тел. за контакт: 088 755 01 38, Велеслава Цакова