Всяка година в България се раждат около 500 деца със сърдечни малформации. Ако не са диагностицирани и лекувани навреме, вродените сърдечни малформации са най-честата причина за смърт през първата година от раждането. Това обяви на пресконференция доц. д-р Анна Кънева, началник на отделението по детска кардиология в Националната кардиологична болница.
На 11 ноември 2014 г. стартира кампанията “Историята на моето сърце” на асоциация “Детско сърце”, чиято цел е да осигури подкрепа от институциите и обществото към съдбата на децата с вродени сърдечни малформации, информира Дневник.
Една трета от малките пациенти трябва да бъдат оперирани през първата година от раждането, а около 25% от тях – още през първия месец. Често операциите се забавят поради причинени от вируси усложнения като например респираторно-синцитиалния вирус, който е основната причина за остри инфекции на долните дихателни пътища при бебета и малки деца. Това забавяне може да бъде фатално, но до този момент профилактиката срещу него не се покрива от Здравната каса.
Още няколко са исканията на асоциация “Детско сърце” към институциите:
- Министерството на здравеопазването да приеме програма и да вземе активно отношение към обезпечаване на разходите за лечение на децата с болни сърца. Да се осигури необходимото финансиране за сърдечните операции, интервенционални процедури и лечение чрез създаване на фонд или чрез промяна в начина на заплащане. Клиничните пътеки, по които НЗОК отпуска средства, не могат да осигурят цялостно покриване на разходите, които реално се правят.
- Да се осигури целево финансиране за сърдечноболните деца, подобно на програмите инвитро, трaнсплантации и др.
- Да се осигури финансиране за закупуване на необходимата апаратура. Основната техника за апаратно дишане е твърде стара и се нуждае от обновяване. Да се създадат условията за качествени грижи за хората над 18-годишна възраст с вродени сърдечни малформации, като в екипа, който обгрижва тези пациенти, се включат и детски кардиолози.
Исканията на асоциацията ще бъдат внесени към отговорните институции.
Асоциация “Детско сърце” обединява хора, съпричастни към проблемите на децата и младите хора със сърдечни заболявания – родители, детски кардиолози, психолози, юристи и всички, които са готови да дадат своята безкористна помощ на тази не малка част от българските деца и техните семейства. Основната цел е максималното подобряване на качеството на живот на сърдечноболните деца и тяхната социална интеграция чрез висококвалифицирано съвременно лечение, психологическо и юридическо консултиране.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: rgbstock.com/lusi