Близо 20 деца са се оплакали от сексуално насилие само през януари тази година. Това показва справка на Държавната агенция за закрила на детето. По всички сигнали вече работят отделите за закрила на детето към Агенцията за социално подпомагане и полицията. Според Ваня Монова от ДАЗД за миналата 2010 г. са регистрирани 253 случая, в които хлапета са били насилвани, с тях е блудствано или са били кандърдисвани към проституция. Това са близо 12% от всички регистрирани насилия над деца през годината, отчитат от агенцията. Само че след повечето от тези случаи следват дълги и трудни дела с рядко постановявани ефективни присъди.
Нашумелият случай с 2-годишния Сашко от Петрич, чийто баща е в ареста заради съмнения за насилие, е на път да стане „второ дело „Белнейски”, признават от агенцията. Ето защо в нарочно писмо до парламента неправителствени организации, обединени в Национална мрежа за децата, настояват страната ни да ратифицира конвенцията на Съвета на Европа срещу сексуалното посегателство срещу деца. Ако го направим, ще трябва
да променим и част от Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс
за да следваме нейните условия.
Според Ива Пушкарова, доктор по наказателно право в СУ „Св. Климент Охридски”, сега близо 90% от изискванията на конвенцията се покриват от различни състави на НК, като два от тях откровено се застъпват с други текстове. Но в НПК спешно трябва да се допишат много нови членове, ако искаме тя да действа и у нас.
Въпреки многото случаи на посегателства върху деца ние 3 години се бавим да поемем конкретни ангажименти по конвенцията, се казва в писмото на неправителствените организации.
Ако законодателят склони да го направи, ще въведем по време на процеса значително
по-щадящи процедури към децата
жертви на сексуално посегателство или трафик. Те ще се превърнат в „особени свидетели“, които ще бъдат разпитвани в подходяща обстановка и от нарочно обучени съдебни екипи. Освен че значително по-малко ще травмират детето от сегашните общи условия, процедурите на практика ще помогнат на самото дело. Защото основната трудност при него е, че разчита за доказателство на самото хлапе. Промяната трябва да позволи на психолози и педагози, които в момента просто присъстват в съда, също да задават въпроси към него. Освен това най-после законът ще постави и въпроса за тяхната компетентност, от която в момента никой не се интересува.
Източник: в. Монитор, Соня Ангелова
Снимка: в. Монитор