Около 11% от бебетата, които се раждат ежегодно в България, са недоносени. Това каза пред Дарик председателят на фондацията „За нашите недоносени деца” Нина Николова.
Статистиката е най-тревожна в градовете Пловдив, Варна, Враца и Сливен, където преждевременните раждания са над средните за страната. 15% от родените деца в Многопрофилната болница „Пловдив”за 2014-та година са недоносени, заяви пред Дарик началникът на отделението за новородени и недоносени деца в здравното заведение д-р Диана Аргирова. По думите й броят им се запазва траен и в последните пет години са проплакали между 300 и 350такива бебета.
Все по-често се раждат деца с тегло под 1 кг. В момента при нас се лекуват 19 недоносени деца, 7 от които са с тегло между 700 и 800 грама, обясни д-р Аргирова.
Според Нина Николова, сред основните причини за преждевременните раждания се коренят в начина на живот на бъдещата майка. Основни фактори са стресът и некачествената храна. Все по-често недоносени бебета се раждат от малолетни момичета, категорични са д-р Аргирова и Нина Николова. За последните 2 месеца, в Многопрофилната болница „Пловдив” са проплакали 3 недоносени бебета, чийто майки са 14-годишни.
По отношение на апаратурата и д-р Аргирова и Нина Николова са категорични, че има необходимост от повече и по-модерна техника за високоспециализираната грижа за недоносените деца. Те споделят, че разчитат основно на помощта на дарителите за закупуването на кувьози.
Все още обаче липсва оборудвана линейка за високорискови деца в национален мащаб, обясни Нина Николова. По думите й в случай на преждевременно раждане в по-малко населено място, няма как детето да бъде транспортирано до болничното заведение по адекватен начин и това може да коства живота на новороденото.
Тя добави, че Фондацията „За нашите недоносени деца” се бори от няколко години за осигуряването на такъв тип линейка и този въпрос е поставян нееднократно при срещите с представители на Здравното министерство.
Източник: dariknews.bg
Снимка: flickr/Shlabotnik