Въведение
Организацията Save the children публикува 14-тият пореден годишен доклад със статистика за майчината и детска смъртност по света. Всяка година над 3 милиона бебета умират през първите 3 месеца от живота си, като над 1/3 от тях умират в деня на раждането си. В повечето случаи умиранията са по причини, които могат да бъдат предотвратени. Този брой отговаря на почти половината (43%) от всички случаи на детска смъртност при деца под 5 години. Докладът посочва държавите, където е най-безопасно да се родиш и тези, където рискът е най-голям, като посочва и нуждата как да се подобри здравната система в съответните държави и да се използват доказано добри практики, които биха могли да предотвратят 3 от 4 случая на смъртност при новородени.
Основни изводи
1) Майчина смъртност
През 2011 година 287 хил. жени са починали по време на бременност или раждане и 6.9 мил. деца са починали, преди да достигнат петия си рожден ден. Детската смъртност е намаляла с над 40% от 1990 г. до 2011 г. и въпреки това още много може да бъде направено. Идентифицирани са три основни причини за детската смъртност – усложнения при раждането, преждевременно раждане и инфекции. Save the children е идентифицирала набор от интервенции, които, приложени адекватно, биха намалили детската смъртност с още 75%.
Трите ключови фактора за предотвратяване на високорисковите бременности при жените са образованието на момичетата и девойките, правилното хранене и семейното планиране.
Пренаталната грижа, осигуряване на адекватни като ниво на подготовка здравни работници в най-рисковите райони и медицински грижи по време на раждането са също много важни за намаляване на майчината и детска смъртност.
Нискобюджетни, но високоефективни средства за спасяване живота на бебетата са инжекцията от кортикостероиди за развитие на белите дробове на преждевременно родени бебета, оборудване за обдишване, хлорхексидин за предотвратяване инфекции на пъпната връв и антибиотици за лечение на сепсис и пневмония. Кърменето, ранният контакт майка-бебе и кенгуру грижата (известна още като контакт кожа до кожа) са също сред нискобюджетните, но високоефективни фактори за предотвратяване на детската смъртност.
Основните данни в доклада са следните:
– Първият ден на раждането е най-рисков и за бебетата, и за майките;
– Денят на раждането е и ден на неравни възможности за спасяване на живота на бебето и майката и за установяване на добри здравни перспективи в бъдеще – т.е. едни бебета и майки са с много по-висок шанс за оцеляване от други (в зависимост най-вече от държавата, където протичат бременността и раждането)
– Майките и бебетата са в най-голям риск в областите в Африка южно от пустинята Сахара – Централна Африканска Република, Чад, Бряг на Слоновата кост, Демократична република Конго, Мали, Сиера Леоне и Сомалия;
– В Южна Азия майките и бебетата също страдат от висока смъртност;
– Бебетата на майки, които живеят в крайна бедност, са най-застрашени;
– Финансирането на програми за оцеляване на новородени не съответства на нуждите;
– В развитите страни САЩ има далеч по-високо ниво на детска и неонатална смъртност от останалите такива държави – около 11,300 новородени умират всяка година в САЩ в деня, в който са родени, което с около 50% повече от всички случаи на неонатална смъртност в деня на раждането за всички развити страни, взети заедно. Това се дължи основно на високото ниво на преждевременни раждания на недоносени бебета в страната.
Индексът на майките за 2013 г. измерва нивото на благоденствие за майките и новородените в 176 държави. На първите три места са Финландия, Швеция и Норвегия, а на последните три – Сиера Леоне, Сомалия и Демократична република Конго (в низходящ ред). България е на 43-то място в индекса за Майчин риск за 2013 г. в световен мащаб, но на 24-то място сред 27-те страни-членки на ЕС, като след нас остават само Малта (45-то място), Унгария (52-ро място) и Румъния (61-во място). Индексът измерва фактори като майчина смъртност, детска смъртност при деца под 5 г. възраст, брутен вътрешен продукт на глава от населението, очакван брой години, прекарани в училище, участие на жените в националното правителство и др., а данните са обобщени за периода 2010-2012г.
2) Детска смъртност
Индексът за риск от детска смъртност през първия ден от раждането обхваща 186 държави. Около 1,049,300 деца умират в световен мащаб в деня на раждането си, което отговаря на 15% от всички случаи на детска смъртност на деца под 5г. Сомалия е най-рисковото място да се родиш. Там умират 18 на 1,000 новородени още в деня на раждането си. Този риск е голям също в Демократична република Конго, Мали и Сиера Леоне. Най-ниският риск за смъртност в деня на раждането е отчетен от доклада в Кипър, Естония, Исландия, Люксембург, Сингапур и Швеция. Тези държави имат риск за смъртност през първия ден от раждането по-малък от 0.5 на 1,000 раждания, което означава най-много една смърт в деня на раждане при 2,000 живородени деца.
България има ниво на перинатална смъртност от 2 на 1,000 живородени деца през първия ден от живота им, идентичен брой с Канада, Австрия и Австралия, например. Броят на случаите на перинатална смъртност през първия ден от живота годишно възлиза на 130 в страната ни. Процентът на смъртност през първия ден от живота като част от общата смъртност при деца под 5год.-възраст у нас е 14%. Нивото на детска смъртност през първия месец от живота на новороденото в България възлиза на 7 на 1,000, докато броят на общите смъртни случаи през първия месец от живота е 490. Това е равно на 52% от общата детска смъртност в страната ни при деца на възраст до 5 г. Случаите на детска смъртност у нас при деца до 5 г. възраст са 12 на 1,000, а общите случаи годишно на детска смъртност при деца до 5 г. възраст възлизат на 940. По усреднени показатели от индекса България е на 25-то място сред 27-те държави-членки на ЕС, като само Полша и Румъния остават след нас, а държави като Молдова, Македония, Босна и Херцеговина и Черна гора са с по-добри средни показатели. Данните в този индекс са за 2011 година.
Препоръки
Докладът посочва някои основни насоки на действие за предотвратяване на майчината и детска смъртност, както следва:
1. Всяка майка и всяко новородено трябва да имат достъп до високоспециализирана здравна грижа:
– Акушерките, сестрите и здравните работници трябва да получат обучение и оборудване за помощ при преждевременни раждания и усложнения от такива;
– Хигиенни грижи за пъпната връв и ниски дози антибиотици могат да предотвратят инфекции, които са честа причина за смъртност при новородените;
– Акушерките и здравните работници трябва да бъдат обучени да се погрижат за бебето в „Златната минута” – непосредствено след раждането, когато, ако не започне спонтанно дишане, няколко прости процедури могат да спасят живота на новороденото;
– Незабавното и ексклузивно кърмене и кенгуру майчината грижа (контакт кожа до кожа) не струват практически нищо, но могат да спасят стотици хиляди животи всяка година. При все това са малцина доброволците и здравните медиатори, които насърчават майките да ги практикуват.
2. Развиване на приятелски настроена към майката и бебето здравна система, която да е в състояние да доставя животоспасяващи интервенции, особено по време на раждането:
– По-широк и повсеместен достъп до акушерки за всички жени, така че да получат качествена грижа преди и по време на бременността и раждането;
– С нарастналия брой майки, които раждат в здравни институции, трябва да обърнем внимание на повишеното качество на грижи в тези институции, така че за всяка жена да е осигурено внимание, индивидуална грижа, спокойствие и уважение.
– Патронажни грижи за майките и новородените в малките общности – здравни медиатори, които да насърчават кърменето и други добри практики и да се грижат за общото благосъстояние на майката и бебето.
3. Обръщане внимание на основните причини за неонатална смъртност, а именно недохранването и половото неравенство:
– Овластяване на жените да вземат информирани решения в свой и на децата си най-добър интерес и да прилагат семейно планиране. Когато майките са силни и стабилни във физически, психически и социален план, тогава и децата им имат по-добър шанс да оцелеят и да се развиват по-добре. Мъжете също трябва да бъдат активно въвлечени в решенията, които касаят благоденствието на жените и децата им и по-доброто семейно планиране;
– Борба с недохранването, което е причина за една трета от смъртните случаи на деца под 5 г. възраст. Правилните хранителни практики – като незабавното и изключително кърмене, могат да спасят човешки животи и да допринесат за правилното хранене и мозъчно развитие на бебето.