Национална мрежа за децата, която обединява 137 граждански организации от цялата страна, работещи с и за деца, алармира в писмо до отговорните институции, че гражданският сектор е изключително обезпокоен от предстояща промяна в наименованието и профила на Центровете за настаняване от семеен тип (ЦНСТ), която ще доведе до поредното административно преместване на голям брой деца и младежи с увреждания в нови центрове.
„Огромните ни притеснения са свързани с това, че преместването ще се прави само на база възраст и то ще засегне деца и младежи с увреждания, които вече са адаптирани или са в процес на адаптация към новите услуги“, се казва в становището на Мрежа за децата. „Някои от тези деца и младежи са местени по над 5 пъти, като колегите ни сигнализират с конкретни казуси, като например дете на 9 години, което е местено 8 пъти до сега. В момента, благодарение на усилията на екипа на неправителствената организация, която управлява Центъра, детето се е адаптирало, ходи в масово училище, има си приятели и доверени хора в екипа. Рискът отново да бъде преместено, защото профилът на неговото ЦНСТ ще бъде променен за младежи, е повече от реален! Също така, много от младежите, настанени в ЦНСТ, са изградили доверителна връзка с персонала и близки взаимоотношения с другите деца и младежи в центъра, което предвид спецификата на развитието им е в техен интерес да бъде запазено и съхранено.
Подготвяните премествания са в следствие на промените в Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане, свързани с промяната на наименованието и профила на Центровете за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания. По информация на организации членове на Национална мрежа за децата, след промяната в чл. 36 (в сила от 11.11.2016 г.) от Правилника, към местните власти са изпратени писма за избор и промяна на статута на наличните в общините Центрове за настаняване от семеен тип, а Отделите “Закрила на детето“ към Дирекциите „Социално подпомагане“ в страната са получили указателно писмо от страна на Агенцията за социално подпомагане (АСП) за подготовка за местене на настанените деца и младежи.
На практика, това означава промяна на профилите на всички 122 ЦНСТ за деца и младежи с увреждания в страната и административно местене на голяма част от настанените потребители, което трябва да завърши до края на месец април 2017 г. Много от организациите членове в Мрежата имат случаи на деца и младежи, които поради промяна на профила, ще бъдат преместени в други ЦНСТ извън общината, в която са в момента – не на база индивидуални нужди, а на принципа „където има място“. Така преместването обслужва единствено интересите на системата, но не и интересите на децата и младежите с увреждания.
„Изключително сме притеснени, че ще бъдем свидетели на поредното преместване на деца и младежи, което освен, че ще се отрази крайно негативно на самите тях, може да доведе и до загуба на животи и също така поставя под въпрос всички усилия за промяна и реформа, включително националните и европейските инвестиции в процеса на деинституционализация на децата с увреждания, и носи риск от плащане на глоби и неустойки от страна на България“, коментира Дани Колева, програмен директор в Национална мрежа за децата.
Именно затова Национална мрежа за децата настоява за спешна отмяна на разпоредбата и изготвяне на нови указания за това как промените в чл. 36 на Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане да бъдат приложени на практика в консултация не само между МТСП, АСП и ДАЗД, но и с НСОРБ и гражданските организации, работещи с деца и семейства, които подкрепят процеса на деинституционализация в страната от самото му начало. Освен отмяната на разпоредбата, настояваме за спешно свикване на работна група, която да обсъди необходимостта от профилирането и специализацията на услугите и да изработи принципи и критерии за индивидуален подход при вземане на решения за вече настанените деца и младежи, който да отразява техните потребности и да послужи за отправна точка при нови настанявания. Работната група също така следва да изработи много ясна регламентация и методически указания за това как да бъде извършен преходът между различните видове профилирани услуги.
Считаме, че усилията на всички заинтересовани страни следва да бъдат насочени към адресиране на изведените до момента предизвикателства като подкрепа на персонала в новите услуги, промяна на съществуващите стандарти и методики с оглед повишаване качеството на грижа и гарантиране правата на децата, изграждане капацитета на работещите в системата за закрила на детето и др., както и продължаване на реформата на практика чрез прилагането на актуализирания План за действие за периода 2016 – 2020 г., а не създаване на нови проблеми и хаос в цялата система за закрила и грижи за деца!, се казва в становището.
Неприятно изненадани сме и от липсата на професионално обсъждане, съгласуване и координиране на планираните промени и начина, по който е взето решение те да се случат на практика. По информация на Национална мрежа за децата, темата не е била обсъждана в нито един от съществуващите междуведомствени и експертни формати, в които участват не само представители на отговорните министерства и агенции, но и местни власти и граждански организации, работещи с деца и семейства като Национален съвет за закрила на детето и Постоянната експертна работна група по деинституционализация. Като обединение на 137 граждански организации, работещи с и за деца и семейства в цялата страна, сме изключително разтревожени от липсата на системен подход и устойчивост във вземането на решения в процеса по деинституционализацията на грижата за деца, в частност децата и младежите с увреждания.
Освен националното финансиране, в процеса на деинституционализация бяха инвестирани и повече от сто милиона евро от европейските структурни фондове, които бяха насочени към изграждане на необходимата инфраструктура и подкрепа за оказване на по-добра грижа за децата и младежите с увреждания от институциите. От началото на реформата и стартирането на пилотните проекти, Национална мрежа за децата многократно е алармирала за редица тревожни въпроси, включително конкретни случаи на нарушаване на правата на децата и техните родители, както и необходимостта от преместване на фокуса от бройките, запълването на сградите и посрещането на проектните индикатори и срокове, към гарантиране на най-добрия интерес на децата и техните родители.
Вижте пълния текст на писмото на Национална мрежа за децата тук pismo-nmd-promeni-tsnst_16-12-2016 (PDF, 417 KB)
Снимка: freeimages