Разговаряме с Жюстин Томс по повод нашата кампания за популяризиране на дарителството. Тя е преподавател, предприемач, ментор за дигитални проекти. Извън работата – майка на три деца, любител на театъра и съвременната литература, природата и активист за устойчиво бъдеще, човешки права и демокрация.
Откога познавате Национална мрежа за децата? Какво Ви прави впечатление в дейността на организацията? Кои са големите успехи на Мрежата според Вас?
От много години следя с интерес и нарастваща радост дейността на НМД. Организацията се развива и според мен е сред най-адекватно отговарящите организации у нас през последните години. Все по-сериозното отношение към децата е сред най-големите постижения на НМД, въпреки изключително специфичния и не лек контекст.
Мрежа за децата постоянно се развива, какви трябва да бъдат акцентите в бъдещата ни работа от Ваша гледна точка?
По-успешна колаборация с институциите по отношение на децата, равният достъп до образование, здраве, но и нещата, които останаха леко назад в последните години – Националната стратегия за децето, приемането на Истанбулската конвенция, защитата на децата в риск, Националната детска болница.
Откъде научихте за нашата дарителска кампания и защо решихте да станете дарител?
От години съм редовен дарител по различни каузи. Опитвам да допринасям редовно и за еко каузи, за равни права, социални, детски организации.
За дарителската кампания на НМД научих от приятели, които вече бяха подкрепили с месечни дарения организацията. И така се включих и аз – само няколко клика и готово.
Как според вас дарителството помага на гражданските организации? Защо е необходимо?
Когато много хора даряват дори съвсем малки суми, но редовно, всеки месец – това позволява на организациите да имат относително спокойствие и да работят по-пълноценно, по-уверено и с това ползата за цялото ни общество ще е по-голяма. Особено в трудни моменти за всички нас е важно да знаем, че НПО секторът не спира, а продължава да изпълнява ключовата си роля, предоставяйки на най-нуждаещите се своята помощ.
Разбира се, чувам го от много места – всичко това не е ли работа на държавата? Да, но в крайна сметка държавата е абстракция, а конкретните нуждаещи се деца и семейства са реални, имат нужда от хляб и топла супа тук и сега, от подкрепа, консултации, лечение. Затова и съм благодарна, че НПО секторът поема тази сложна задача и НМД подпомага семейства и деца из цялата страна.
Защо е важно да се дарява за каузи, свързани със застъпничество за правата на децата?
Само до преди 50-60 години децата не са били приемани като важни и пълноценни същества. Днес за всички нас е повече от ясно, че ако не полагаме адекватни грижи за децата – не ни очаква никакво бъдеще. Все още изоставаме в много направления – застъпничество, юридически аспекти, дори нямаме законодателство и детска болница?! А годината е 2022! Вярвам като общество сме все по-зрели да осъзнаем тези пропуски и да опитаме да наваксаме, да положим последователни усилия и да променим нещата. А истинската промяна става само когато тече и в двете посоки – отгоре надолу и отдолу нагоре. Тук НПО имат доста ключова роля с експертизата си, опита на терен и вероятно готовност за колаборация за изработване на най-добрата възможна законодателна рамка в името на децата.
Какво бихте казали на хората, които все още не са били дарители?
Знам, че времената ни не са лесни. В динамиката на политическите и икономически предизвикателства всеки е притеснен как ще се справи, дали ще успява и в бъдеще. Но мисля, че дори с малка сума, дори само 5 или 10 лв. на месец, всеки е добре да подкрепи своя любима и важна кауза. Защото само заедно можем да направим тази голяма промяна, за която всички мечтаем – да живеем в по-добър свят.
Стани месечен дарител на nmd.bg/dari, бъди част от нас!
Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по проект „Дарителството и COVID-19 за по-добри детски политики“ по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от сдружение Национална мрежа за децата и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.“ www.activecitizensfund.bg