Работещите в Специализираната болница по детски болести „Проф. д-р Иван Митев“ в София излязоха на протест с искане за специален статут, достойни заплати и свобода да лекуват без финансови лимити. Национална мрежа за децата подкрепя протеста на лекарите, както и тези на медицинските работници, проведени неотдавна. Освен това Национална мрежа за децата, заедно с Асоциация „Родители“ и Българската педиатрична асоциация са сред инициаторите за изграждане на нова Многопрофилна специализирана детска болница в София, тъй като България е единствената страна в ЕС, която няма такава и родителите са принудени да обикалят над 17 различни болници и отделения, когато децата им имат здравни проблеми.
Протестиращите лекари и здравни работници обявиха на протеста днес, че търпението им да работят при настоящите условия на тежко натоварване, ниски заплати и ограничения, се изчерпва. Ако не се вземат спешни мерки, кадровият ресурс на единствената специализирана детска болница в страната е на път да се разпилее към други болници, които предлагат по-добри условия, като това ще остави празнота в комплексното лечение на децата.
Лекарите и сестрите в болницата не приемат обяснението, че исканият от тях специален статут, ще бъде даден на бъдещата детска болница, която трябва да стане готова до 2-3 години, а на тях сега им се отказва с аргумента, че процедурата е сложна.
„Сградата на новата болница ще я има рано или късно, но статутът на специализирана педиатринча болница, е необходим сега, в момента, когато младите хора в България отказват да раждат и една от причините е изключително лошо организираното здравеопазване, особено детското здравеопазване“, каза д-р Адил Кадъм от отделението по клинична генетика в болницата. „Нашата болница е малка, скромна, непълна. Не можем да съберем всички педиатрини специалности. Но сме единствените и ние вършим това, което така лелеяната 40 години детска болница, не може да свърши, защото я няма. Дайте ни възможност да работим, развържете ни ръцете, за да си вършим работата„, допълни д-р Кадъм.
Медиците се готвят да блокират булевард, ако не получат искания статут.
„Искаме достойно заплащане за труда ни, защото не можем да привлечем нови специалисти. Ние имаме въпиюща нужда от нови хора. Тук не става въпрос за общата нужда от здравни кадри в здравеопазването. Защото педиатричната сестра не е сестра като всяка останала. Това е тази медицинска сестра, която може да ви замести, когато вие се сринете като родители. Тя е буферът между нашето изтощение и вашето изтощение. Това изисква години обучение. Тези хора получават заплати с 40-50 лв. над минималните, на нивата на неквалифициран труд, което е обидно. Лекарите в тази болница получаваме заплати много под средните за страната. И за разлика от другите болници, които имат допълнително материално стимулиране и всякакъв начин да компенсират заплатите си, ние го нямаме“, допълни д-р Кадъм.
Национална мрежа за децата се включи в простеста. Ние изразихме своята подкрепа към исканията на професионалистите по здравни грижи в писмо до здравния министър, изпратено на 21 март 2019 г. Водени от убеждението, че условията на труд и ниското заплащане на акушерките, медицинските сестри и другите специалисти са едни от основните причини за прогресивно намаляващия им брой.
Бихме искали за пореден път да подчертаем, че осигуряването на добра медицинска грижа не е възможно без инвестиции в хората. Това включва специалистите по здравни грижи – акушерки, медицински сестри, лаборанти, рехабилитатори и др. да се чувстват удовлетворени от заплащането, което получават за своя квалифициран, тясно специализиран и хуманен труд. Към момента, за да си осигурят по-добри доходи, много от специалистите по здравни грижи са принудени да работят на повече от едно работно място, да съвместяват длъжности или да работят в след пенсионна възраст, което неминуемо се отразява и на тяхното физическо и психическо здраве.
Липсата на достатъчно кадри се отразява както в качеството на предлаганите здравни услуги, така и във възможностите те да бъдат предоставяни, като още по-критично е положението в малките общини и отдалечените райони в страната ни.
Източник: mediapool.bg
Снимка: Национална мрежа за децата