У нас пада средната възраст на първа употреба на опиоиди, инхаланти и канабис – 14 г.. За употребата на синтетични канабиноиди и халюциногени тя е 15 г.
В подкрепа на обсъжданите и гласувани в пленарна зала законодателни промени за борба с разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества от деца и младежи, Национална мрежа за децата днес изпрати свое официално становище до Председателя на Народното събрание и председателите на Комисията по здравеопазването, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и Комисията по културата и медиите.
С него НМД изразява подкрепа за приетото с единодушие на 12.02.2025 г. Решение за противодействие на разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества от деца и младежи, и насърчава законодателя да осигури изпълнението му на практика. Смятаме за особено удачна мярката за 24-часово наблюдение от страна на специализирано звено към МВР на спазването на съответните забрани в онлайн среда. Считаме, че засилен контрол трябва да има и по отношение на достъпа на деца и младежи до наркотични и упойващи вещества и на обществени места.
Убедени сме, че неупотребата на подобни вещества при децата е постижима само с комплексен подход към грижите за здравето на децата. Това означава не само физическо и психическо измерение, но и пълноценно социално функциониране. Затова смятаме за нужно развиването на комплексни здравно-социални услуги. Сред тях – услуги за превенция, повишаване на информираността сред децата и техните родители, работа с деца с проблеми по отношение на употребата на наркотици. Тези услуги следва да са базирани в общността, в която се случва проблемът, от интердисциплинарни екипи и с участието на медицински специалисти. Важно е също да се създадат повече отделения към лечебните заведения в страната за лечение при употреба на психоактивни вещества.
В Становището ни към НС призоваваме за същия подход и към други остри проблеми на детското здраве – хазартната зависимост и екранната/игровата зависимост. Предлагаме да бъде направено национално проучване на мащабите на тези зависимости сред децата и младежите в България, а на база резултатите държавата да пилотира превантивни и лечебни програми.
Внесеният в НС документ може да видите ТУК.
Отворено писмо изпратихме и до президента Румен Радев. То е във връзка със свиканото от държавния глава на 18.02.2025 г. заседание на Консултативния съвет за национална сигурност относно разпространението на наркотични вещества сред децата и младежите. Вярваме, че здравето и благосъстоянието на децата и младите хора на България е въпрос на национална сигурност и е в правомощията на всички институции, в т.ч. и на Президентството на Република България. Усилията на президентската институция да насочи общественото внимание към темата и да бъдат предложени политики за превенция са положителен ход.
И в това писмо изразяваме позицията си, че проблемът трябва да ангажира усилията на широк кръг страни – политици, министерства, училища, семейства и преди всичко – самите деца и младежи. Приетата забрана за разпространение и реклама на нагреваемите тютюневи изделия и свързаните с тях продукти е стъпка в добра посока, но е необходима превенция на употребата им чрез достъп до информация за вредите от тях, групи за взаимопомощ, целенасочени дейности в училище и в превантивно-информационните центрове по проблемите на наркоманиите.
У нас продължава да пада средната възраст на първа употреба на опиоиди, инхаланти и канабис (14 г.). За употребата на синтетични канабиноиди и халюциногени тя е 15 г. Данните са от социологическо проучване от 2021 г., проведено от агенция „Сова 5“ по поръчка на Националния фокусен център за наркотици и наркомании.
През м. април 2025 г. предстои излизане от печат на 14-тото издание на мониторинговия доклад на НМД „Бележник“, който оценява успеха на държавата в грижите за децата. И пред Народното събрание, и пред президентската институция сме изразили готовност да представим конкретни препоръки от доклада по различни теми, касаещи детското здраве и благополучие.
Писмото до президентската институция може да видите ТУК.