Защо ни е нужна детска болница? Струва ви се, че този въпрос е реторичен, но много хора мислят, че във всяко детско отделение се лекува всичко, че педиатърът си е педиатър и профилиране не е нужно, че имаме достатъчно болници, че някой иска да открадне нещо и т.н.
В средата на миналия век в медицински университет са се изучавали три специалности – Медицина, Стоматология и Педиатрия. Този факт показва колко е различна науката за детското здраве от всички останали медицински специалности. Работата с деца изисква изключително много знания, опит, усет и търпение. Всяко направление от медицината, което има досег с детското здраве, има своите специфични особености, като се започне от клиничния преглед, мине се през спецификата на лабораторните изследвания, различията в образната диагностика, консумативите, апаратурата. И колкото повече се развива и напредва медицината, толкова тези различия между педиатрията и медицината за възрастни се увеличават, както в диагностичен, така и в терапевтичен аспект. В същото време за щастие децата боледуват много по-рядно в сравнение с възрастните, затова и педиатрите в България са една малка част от медицинската общност. Рядко се прибягва до високоспециализирана и много скъпа апаратура като хемодиализни апарати, апарат за екстракорпорално кръвообръщение, специализирани детски скенери и ехографи и редица други. Икономически неизгодно и неефективно е няколко болници да разполагат с подобен вид високоспециализирана апаратура, а и с обучени медицински специалисти, които да боравят с нея. Без тази специализирана и скъпа апаратура и нужните консумативи е невъзможно осъществяването на съвременния диагностичен и терапевтичен процес.
В столицата на България този рядък и ценен ресурс е разпръснат в 14 лечебни заведения, които имат отношение към детското здраве. Някои от тях разполагат с добра образна диагностика, други с хирургичен инструментариум, трети с диагностичен потенциал. Но няма болница, която да разполага с апаратура и персонал, готов да отговори цялостно, комплексно и пълноценно на нуждите на детското здравеопазване.
Децата не могат да кажат какво ги боли, родителите разказват през своя поглед за детското страдание. Затова опитът на детския специалист е решаващ за диагностиката, което определя и продължителното обучение в педиатричната практика, нуждата от приемственост и интегрален подход. Сложните клинични случаи се обсъждат на медицински консилиуми, организирането на които в България на практика е невъзможно. Липстата на единна детска болница силно затруднява комуникацията между отделните тесни специалисти в педиатрията.
Заболяванията в детска възраст протичат изключително динамично. Невъзможно е да се предвиди в кой момент ще се наложи специализирано изследване или животоспасяваща интервенция. На практика всекидневно деца в тежко състояние преминават десетки километри, транспортирайки се от една болница в друга с риск за живота им. Диагностиката и лечението на тежки заболявания се забавя с дни, докато се организира клинична и лабораторна диагностика в една болница, образно изследване във втора, хирургическо стадиране в трета и терапевтична стратегия и лечение в четвърта. И за по-голяма конкретика – това е пътят, по който преминава всяко онкологично болно дете в България.
Примерите как родители обикалят по няколко от всичките 14 болници в София, търсейки точния специалист и комплексния подход към детето им, са безброй много. За съжаление, някои от тях са с фатален край, не поради липсата на обучени и квалифицирани кадри, а поради технически затруднения, свързани с намирането на точния специалист и специализираното детско отделение. Това силно разклаща доверието към лекарите и лечебните заведения.
Няма лечебно заведение в страната, което да осигурява комплексна грижа за децата. Липсва структура, която да обучава родителите на хронично болните деца как да се грижат за тях и как да се справят с всекидневните предизвикателства на хроничното заболяване. Продължителното лечение и рехабилитацията са силно затруднени от липсата на звено, към което да бъдат насочени родителите на хронично болните деца.
Детското здравеопазване е приоритет на всяко едно правителство последните 30 години под формата на подпомагане на едно или друго лечебно заведение. Липсва обаче цялостна дългогодишна стратегия в обладюстта на детското здравеопазване. Има много опити за построяването на Национална университетска детска болница, които за съжаление не са били реализирани. Многократно този проблем е поставян пред политическата общност на България. На 11.02.2013г. е обсъдено и прието на заседание на ръководството на Министерството на здравеопазването планирането на средства за изграждането на Университетска национална педиатрична в периода 2014г -2020г. Към днешна дата няма нито стратегия, нито проект, нито болница.
За първи път пациентски организации, педиатри, родители и общественост се обединяват в името на детското здравеопазване.
Създаването на Национална университетска детска болница с диагностично-консултативен, рехабилитационен и обучителен сектор ще разрещи редица проблеми. Ще осигури възможности за:
– Концентриране на скъпоструваща съвременна апаратура, отговаряща на нуждите на детското здраве, на едно място, което ще осигури ефективното й използване.
– Ефективна комуникация между отделните детски специалисти.
– Продължително обучение и приемственост на лекари и медицински специалисти.
– Съкращаване на диагностичния и терапевтичния процес.
– Пълноценен интегрален подход към детското здраве, обединяващ хирургични и нехирургични детски специалалисти.
– Специализирано детско спешно звено, реанимация и интензивно отделение.
– Обучение на родителите на деца с хронично заболяване.
– Рехабилитация и продължително лечение.
– Прецизиране и свеждане до минимум нуждата за лечение на децата в чужнина.
– Доверие от страна на родителите, за чиито деца ще полагат медицински грижи според най- съвремените месицински стандарти.
Многопрофилна университетска детска болница ще бъде институция от национално значение, осигуряваща цялостна, комплексна, съвремена и пълноценно грижа за децата на България за поколения напред.
Автор: д-р Таня Андреева
Снимка: pixabay.com