Започва прилагането на Методиката за извършване на индивидуална оценка на потребностите от подкрепа за хората с увреждания, която беше приета от Министерския съвет на 27 март 2019 г. Тя е базирана на Международната класификация на функционирането, уврежданията и здравето на Световната здравна организация (ICF). Това съобщи министърът на труда и социалната политика Бисер Петков на кръгла маса „Прилагане на ICF за оценка на функционалността“.
Министър Петков обясни, че целта е с методиката да се създаде ефективен модел на индивидуална оценка. Той ще бъде съобразен с функционалните затруднения на хората с увреждания и с препятствията в обкръжаващата среда. Предвидено е да бъде идентифицирано и желанието на човека за извършването на конкретни действия. С тази методиката ще се прави и оценка за нуждата от социални услуги, лична помощ или друг вид подкрепа при условия и по ред, определени със закон.
От 1 април до септември хората с увреждания, които искат да имат личен асистент, трябва да преминат индивидуална оценка. 90-те хил. хора с увреждания ще бъдат оценявани от 1300 служители на Агенцията за социално подпомагане. Хората с увреждания, синдикати и работодатели миналата седмица обясниха, че социалните работници трудно ще се справят с тежките медицински диагнози, при това по напълно нови правила.
Оценката е с точки и включва самооценка, констатации на социалния работник и заключения за нуждите на човека с увреждане – финансова помощ, социални услуги, асистент, медицински изделия и пр. Въпросите в анкетата включват от това доколко хората могат да се обслужват (да се къпят, готвят, да ползват битова техника), до движат ли се сами. Социалните работници ще правят и посещения по домовете, за да не разкарват трудноподвижните хора.
За да получат лична помощ, кандидатите трябва да съберат определен брой точки, като максималният е 204. Тези точки се умножават по коефициент според възрастта. За децата до 12 г. той е 1,556.
Спрямо степента хората ще попадат в 4 ситуации. Тези в първа степен ще получават асистент до 15 ч на месец, за да им помага вкъщи, да ги води на лекар или на работа. Втора степен ще дава право на лична помощ до 42 часа, а трета – до 84. Максималният брой часове 168 ще е за хората в най-тежко положение.
До края на 2020 г. ще важат още 2 условия – възрастните кандидати за личен асистент да са с над 90% увреждания с право на чужда помощ, а децата – с над 50% с право на чужда помощ.
Източници: МТСП, Клуб 100
Снимка: pixabay.com