Да бъде разработена и внесена за одобрение в МС 5-годишна Национална програма за защита на децата от насилие за периода 2016 – 2020 г., реши на 29-тото си редовно заседание Националният съвет за закрила на детето (НСЗД) към Държавната агенция за закрила на детето. Заседанието бе ръководено от Ева Жечева – председател на ДАЗД и на НСЗД. В него участваха заместник министрите на труда и социалната политика Лазар Лазаров, на външните работи Катя Тодорова, на здравеопазването Ваньо Шарков, на правосъдието Петко Петков, на културата Боил Банов, както и представители на министерствата на образованието и науката, финансите, културата, младежта и спорта, Агенцията за социално подпомагане, Националния съвет по наркотичните вещества, Националния статистически институт, Националния осигурителен институт, Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, членове на неправителствени организации и Фахредин Фаредин – зам.-председател на Съвета на децата.
Националният съвет за закрила на детето прие отчета за изпълнението на Националния план за превенция на насилието над деца 2012 – 2014 г. Направен бе преглед на мерките и действията, които държавата предприема за закрила на децата от всички форми на насилие, както и на всички други форми за предотвратяване и разкриване, докладване, разследване и проследяване на случаите на малтретиране на деца. Представен бе мониторинг на изпълнението на Координационния механизъм за насилие.
По време на срещата стана ясно, че зам.-министърът на правосъдието Петко Петков е внесъл доклад съм НСЗД на Съвета за международно осиновяване. Беше взето и решение да има отделно заседание на НСЗД по темата за проблемите в процеса на деинституционализация, приемната грижа и муждународното осиновяване.
Коалиция „Детство 2025“ ще изиска доклада от Ева Жечева, председател ДАЗД, и ще настоява за участие в срещата, на която да представи своите виждания за основните предизвикателства и предлагани препоръки за тяхното преодоляване.
„Закрилата на детето от всички форми на насилие е основно право, гарантирано от Конвенцията на ООН за правата на детето, международни споразумения и стандарти и от българското законодателство. И въпреки това, насилието си остава реална част от живота на децата с незабавни и дългосрочни последствия. За съжаление, в доста държави, в това число и в България, някои форми на насилие над деца са социално приемливи, мълчаливо толерирани или не се възприемат като злоупотреба.
Насилието има много форми – физическо, сексуално и емоционално, както и може да се осъществява на много места, включително в дома, в училище, в общността, в интернет, от широк кръг извършители – членове на семейството, учители, съседи, непознати и от други деца. Подобно насилие не само нанася вреди, причинява болка и унижение, то и убива.
Зачитането на правото на детето на закрила от насилие изисква участие на всички, партньорството и сътрудничеството са изключително важни.
Слагането на край на насилието над и между деца изисква решително законодателство, програми и политики за превенция и борба с насилието, както и осигуряване на достатъчно ресурси за това“, заяви при откриването на заседанието Ева Жечева.
През 2012 г. общо 2127 деца са били жертва на насилие, през 2013 г. общият брой на децата, жертви на насилие е 1973. Анализите за периода 2001 – 2013 г. показват, че насилието в семейна среда е водещо – 4 от всеки 5 случая на насилие над деца, по които са работили органите за закрила са регистрирани в семейството.
През 2014 мултидисциплинарните екипи са работили по 1102 сигнала за насилие над дете. Това е с 30% повече в сравнение с 2013 г., когато мултидисциплинарните екипи са работили по 575 случая на насилие.
Подобна е статистиката и от Националната телефонна линия за деца за периода 2012 -2014 г. Общият брой консултации, свързани с насилие над деца, за трите години е 2 234. Подадените към Отделите за закрила на детето (към Агенция за социално подпомагане) сигнали за периода са общо 1 148 деца. Най-често на линията постъпва информация за физическо насилие, след това – за пренебрегване и за психически тормоз. Средно от НТЛД постъпват по 2 сигнала за насилие над деца на ден.
В периода 2012 – 2014 г. 142 деца са станали жертва на трафик с цел трудова или сексуална експлоатация или са били изложени на риск поради недобра родителска грижа или насилие в друга държава в.
ГД „Контрол по правата на детето” е извършила 260 проверки по сигнал за насилие над деца, както и три тематични планови проверки за изследване на насилието 69 ДДЛРГ и 7 Специални училища /СПИ и ВУИ/.
Националният съвет се обедини около основните принципи, дейности и мерки, които да залегнат в новия стратегически документ:
- Актуализиране на правната рамка в областта на закрилата на детето и разработване на нова правна регулация за децата в конфликт със закона;
- Анализ на съществуващите услуги за деца, свързани с насилие във връзка с предстоящото областно и общинско планиране;
- Укрепване на капацитета на системата за закрила на детето;
- Подкрепа за развитие на действащите услуги и разкриване на нови услуги за деца, преживели насилие. Надграждане и развитие на иновативни услуги за деца в конфликт със закона;
- Преглед и актуализиране на методиките за работа на услугите за деца, преживели насилие и извършители на насилие;
- Разработване и въвеждане в практиката на стандарти за работа по случаи на деца при различните видове насилие;
- Изследване на качеството на социалните услуги и въвеждане на индикатори за оценка;
- Повишаване на чувствителността на системата за закрила и на обществото към насилието срещу деца;
- Въвеждане на система за професионално обучение и супервизии;
- Въвеждане и поддържане на Национална информационна система за деца по утвърдена методика и съпоставими индикатори;
- Въвеждане на механизъм за актуализация и синхронизиране на Координационните механизми.
НСЗД възложи на междуведомствена работна група „Превенция на насилието и злоупотребата с деца” до 1 септември 2015 г. да изготви проект на Национална програма за защита на децата от насилие за периода 2016 – 2020 г. , който ще бъде обсъден и приет на заседание на съвета и представен за одобрение в Министерски съвет.
Източник и снимка: sacp.government.bg