Увеличаване на правата и разширяване на кръга на пострадали от престъпления, задължително ползване на сини стаи при изслушване на деца и разпит на пострадали от насилие, въвеждане на възстановителното правосъдие и медиация в наказателното производство.
Това предвижда пакетът от законодателни промени в Наказателно процесуалния кодекс (НПК), Наказателния кодекс (НК) и Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС), който Министерството на правосъдието публикува днес за обществено обсъждане.
Законодателните промени предвиждат в специални помещения или т.нар. „сини стаи“ да се провеждат разпитите малолетни и непълнолетни свидетели или пострадали от престъпления, както и на пострадали от насилие, предвиждат още промените в НПК.
Детето свидетел ще бъде изслушвано пред съдия непосредствено след установяване на деянието или след установяване на пострадалия, като броят на разпитите ще е ограничен до минимум, без да се допуска пряк контакт на пострадалия с обвиняемия или с неговия защитник. Специалист подготвен за работа с малолетни и непълнолетни ще провежда разпита, а допълнителни въпроси ще могат да бъдат задавани от съдия, прокурор, разследващ полицаи или адвокати, чрез аудиооборудване. Показанията ще се записва с аудио – визуално техническо средство, след като пострадалият бъде уведомен за това.
Условията, на които трябва да отговаря помещението, както и изискванията към специалиста, водещ разпита, ще се определят в наредба на Министерски съвет, предвижда проектът.
През септември 2015 г. неправителствени организации, сред които Национална мрежа за децата, на специална пресконференция, проведена в София, апелираха за незабавна реформа в детското правосъдие за пълното зачитане на правата на децата в България. Това са и част от исканията за законодателни промени, залегнали в кампанията “Детство без решетки” на Български хелзинкски комитет, Национална мрежа за децата и Института за социални дейности и практики.
Източник: justice.government.bg
Снимка: stockvault.net