Национална мрежа за децата и Фондация „За нашите деца” инициираха координационна група за преодоляване на последиците от наводненията
На всяко дете от пострадалите семейства при наводнението в Карловски ще бъде изработена индивидуална оценка за конкретните нужди. Това съобщи Петър Антонов, директор на Регионалната дирекция за социално подпомагане в Пловдив по време на координационна среща, която се проведе на 15 септември 2022 г. По инициатива на Национална мрежа за децата и Фондация „За нашите деца” представители на пострадалите от водното бедствие общини, експерти от регионалните служби за социално подпомагане и граждански организации обсъдиха конкретни действия за подкрепа на децата и учениците от засегнатите семейства. Домакин на събитието беше Центърът за обществена подкрепа „За деца и родители” – Пловдив.
„Вече сме започнали да изготвяме указания към отделите за закрила на детето, за да бъдат идентифицирани различните групи – деца в риск, с конкретни нужди от хранене, за отглеждане, за нужда от психолог. Социалните работници ще обходят местата на засегнатите и ще имаме информация от конкретните нужди за подкрепа”, обясни Антонов. Според него оценката за децата ще бъде готова след около 10 дни. По данни на Териториалната дирекция за социално подпомагане засегнати са близо 390 семейства в Карловско и 150 в община Марица. В община Хисаря са регистрирани около 5 семейства, които живеят по поречието на реката.
На първо време социалното подпомагане включва изплащането на еднократната помощ. Очаква се до края на работния ден на 16 септември да бъдат обработени всички подадени до момента заявления и в понделеник сумата да бъде преведена по банков път на пострадалите. В рамките на една седмица ще се организира изплащането по места на тези, които са заявили, че искат да получат сумата по пощата, обясни директорът на ТДСП-Пловдив. Петър Антонов припомни, че до средата на октомври семействата с ученици в I и VIII клас могат да кандидатстват за помощ от 300 лв., която се полага на всички. Нашата работа е да повишим активността на нашите служби по места и да стимулираме повече хора да подават заявления за подпомагане, коментира Петър Антонов.
За всички 310 ученици от община Карлово е осигурен транспорт, съобщи на срещата заместник-кметът Антон Минев. Той каза, че всички учебни помагала са в приемащите училища и по този начин учениците спокойно ще могат да се включат в образователния процес. Няма нарушен процес в детските градини, съобщи Соня Кунева, директор „Програми и проекти” от община Марица. Според нея някои от децата ще имат нужда от психологическа подкрепа, все още има нужда от дрехи, обувки и учебни пособия.
Фондация “За Нашите Деца” в лицето на Комплекс за ранно детско развитие Пловдив, от 05.09 е на терен в община Марица, където е проведена среща с Димитър Иванов, кмет на общината и Мирчо Петров, кмет на село Трилистник, разказа пред участниците в срещата Стела Александрова, мениджър „Социални и интегрирани услуги” в КРДР – Пловдив към Фондация „За нашите деца”. Според нея със спешни нужди са 16 деца от 11 семейства в ранна възраст. По заявка на община Марица още на 5 септември са предоставени 5 пакета хуманитарна помощ под формата на хранителни продукти, а доброволци от Центъра участваха активно в почистването и отводняването на домовете на 8 семейства, които са засегнати от стихията. За едно семейство с дете на 8 месеца са осигурени хранителни продукти, памперси, спално бельо и дрехи, разказа още Стела Александрова. В момента експертите от ФЗНД изготвят индивидуални оценки на потребностите на 9 семейства с деца в ранна възраст в село Трилистник. Освен това фондация „За Нашите Деца” ще мобилизира част от своите дарители в подкрепа на пострадалите семейства, посочи Александрова.
Национална мрежа за децата също организира дарение с почистващи препарати, които могат да бъдат предоставени веднага на пострадалите. Мрежата е в пълна готовност да окаже помощ, след като се идентифицират конкретните потребности на пострадалите от навондението деца.
Участниците в срещата се обединиха около идеята тези срещи да се превърнат в редовни, а крайната цел е да се изготви качествена оценка и конкретен план за работа с всяко дете от пострадало семейство. Важно е да съберем необходимата ни информацоия и наистина да направим добра мрежа, която в следващите 3 и 6 месеца да работи по конкретен план за всяко дете, за да почустват, че не са сами и са защитени, коментира Мариана Тасева, заместник-директор на Фондация „За нашите деца”.
С диалог и усилия ще постигнем систематичност в работата с тези семейства, заяви изпълнителният директор на Фондация „За нашите деца” д-р Иванка Шалапатова. Според нея трябва да има въздействие от страна на институциите и гражданския сектор не само върху физическата, но и върху социално-емоционалната среда. Заедно ще подготвим цялостна оценка на риска и всяка инвестиция в семейството ще бъде синхронизирана, за да излязат пострадалите по-бързо от кризисната ситуация, обобщи д-р Шалапатова.
Следващата координационна среща ще се състои в края на септември.