„Всеки трябва да може да се възползва от защитата, предоставяна от ваксинациите. Въпреки наличието на безопасни и ефективни ваксини, липсата на достъп, недостигът на ваксини, дезинформацията, недостатъчно сериозното отношение към рисковете от заболяване, спадащото обществено доверие в ефективността на ваксините и оттеглянето на инвестиции се отразяват негативно върху равнището на ваксинациите в света.“, се казва в становището на Българската педиатрична асоциация за ползата от ваксинопрофилактиката на детските инфекциозни заболявания, което цитира призива на СЗО от „Десет действия в полза на всеобщата ваксинация”.
В сегашната обстановка на пандемия с COVID -19, този призив звучи още по-актуално:
„Ваксинирането е безспорно една от най-ефективните интервенции в областта на общественото здраве. Трябва да положим усилия да отстояваме ползите от ваксинациите, постигнати с много труд, но също така да се стремим да правим повече по-добър начин, за да постигнем ефективни и справедливи здравни системи и да намалим вредата, причинена в резултат от болести и страдания, които биха могли да бъдат избегнати. Това включва и извършване на необходимите инвестиции в научноизследователска и развойна дейност, за да се отговори на неудовлетворените медицински потребности чрез създаване на нови ваксини и подобряване на съществуващите”, убедени са педиатрите.
На дискусия бе поставен въпросът доколко е разумно ваксините да се разделят на „задължителни“ и „препоръчителни“. Не играе ли това отрицателна роля при вземане на решение от страна на родителите за ваксинация. Необходимо е в практически план да се усъвършенства начина по който се предлага една „препоръчителна ваксина“ на родителите. В България общопрактикуващите лекари с нищо не „доказват“, че една препоръчителна ваксина е предложена за децата в дадено семейство – всъщност зависи от самодисциплината на лекаря доколко ще бъде вписан този факт в амбулаторната карта. Може определено да се каже, че дори при наличието на Национални програми, в които са заложени раздели за „Ръководство, контрол и изпълнители“ – пълноценна ефективност на тези програми няма. Подкрепилите становището призовават МЗ да преразгледа досегашната организация в тази насока с оглед да се внедрят действени форми на изпълнение на програмите.
Членовете на БПА се обединяват около необходимостта за провеждане на периодични (най-добре ежегодни) проучвания на обществените нагласи към ваксинопрофилактиката. И около необходимостта от осигуряване на достъпен, постоянен и лицензиран от МЗ източник на информация за проблемите на ваксинопрофилактиката, който да предлага постоянно актуална информация, под контрола на специалистите в тази област.
Подкрепилите становището на БПА акцентират на препоръката си да се приеме „Програма за оптимизиране на ваксинопрофилактиката в РБ“. Съществено е създаването и успешното въвеждане на работещи национални програми за подобряване осведомеността на обществото относно ваксините и на национални имунизационни стратегии в областта чрез обединяване усилията на всички заинтересовани страни (учените, политическите лидери, здравни власти, пациенти, медицински специалисти, взимащи решения в здравеопазването, пациентски организации, медиите, фармацевтичната индустрия, обществото като цяло) и координиране на техните действия за постигане на общата цел – справяне с антиваксиналните движения.
Официалното становище на Българската педиатрична асоциация за ползата от ваксинопрофилактиката на детските инфекциозни заболявания е внесено в МЗ на 09.07.2020.
Ето и пълeн текст на становището
Снимка: pixabey.com