Мобилни услуги в семейна среда за деца с тежки физически и умствени увреждания предлагат в Пловдив. Инициативата се реализира за първи път в България и предоставя възможност за рехабилитация на 20 деца. Осигурява се комбинирано лечение – двигателна рехабилитация, логопед, както и по-специфичните електрорехабилитация, водна и конна терапия. Проектът се осъществява от Сдружение „Различни, но равни”, а община Пловдив осигури 47 хил. лева, за да продължи реализацията му.
Според проучванията 80% от родителите посочват не нуждата от пари, а от подкрепа като основна при грижата за децата си. Това съобщи председателят на сдружението Атанас Тавков. С новата услуга ще се осигури устойчиво развитие и гъвкавост при помощта на семействата на деца с физически и ментални увреждания, каза още той.
Резултати има почти при всяко дете, а нуждата от рехабилитация е почти ежедневна. Това разказаха специалистите, които са „на терен” при семействата. За съжаление с повечето от болните не е работено отрано, но резултатите са обнадеждаващи. За първи път влязохме и в „Столипиново”, където бяхме приети много добре, допълниха специалистите.
Проектът е успешен и се надяваме повече общини да последват примера на Пловдив. Това заяви зам.-министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова, която бе специален гост на презентацията. По думите й преди 5 години дневните центрове са предоставяли адекватна услуга, но сега на фокус са мобилните екипи. Те помагат не само на болния човек, но и на цялото му семейство, категорична бе Симеонова.
Предоставените мобилни услуги са продължение на реализиран проект, финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешки ресурси”. Те ще се предлагат на нуждаещите се до 1 януари 2013 година, когато, за да съществуват отново, с реализацията им трябва да се заеме държавата.
източник: dariknews.bg
Снимка: dariknews.bg