За първи път България събира толкова много международни държавници и организации за правата на детето – двама президенти, над 15 министри и заместник-министри от европейски държави и много ръководители на високо ниво от ООН, Съвета на Европа, Европейски съюз ще бъдат част от над 250 участници в международната конференция за лансиране на новата Стратегия на Съвета на Европа за правата на детето (2016-2021 г.) на 5 и 6 април 2016 г. в София.
Конференцията под надслов „Достигаме висини за правата на детето” дава начало на третата Стратегия на Съвета на Европа за правата на детето /Стратегията от София/, приета от Комитета на министрите на 2 март 2016 г., която ще напътства 47-те държави-членки през следващите шест години в работата им по пет приоритетни цели за правата на детето. Тя се организира в рамките на българското председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа. Форумът е под Патронажа на президента на Република България Росен Плевнелиев, който ще открие събитието. Домакини са Ивайло Калфин, заместник министър-председател по демографската и социалната политика и министър на труда и социалната политика, Ева Жечева, председател на Държавната агенция за закрила на детето и Габриела Батаини-Драгони, заместник генерален секретар на Съвета на Европа. Участие в нея ще вземат министърът на външните работи Даниел Митов, който в момента председателства Комитета на министрите на СЕ, вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева, министърът на здравеопазването Петър Москов, омбудсманът на Република България Мая Манолова, заместник – министри, експерти, ръководители на неправителствени организации . Модератори на официалната сесия са Деяна Костадинова, началник на кабинета на Президента на Република България и Регина Йенсдотир, координатор на Съвета на Европа за правата на детето.
Сред участниците са ChildPact (Регионална коалиция за закрила на децата), Агенция на Европейския съюз за основните права, УНИЦЕФ, Национална мрежа за децата, Лумос, Каритас Европа, SOS Детски селища International, Международна обсерватория за младежко правосъдие, Световна здравна организация, Специалният представител на Генералния секретар на Обединените нации по въпросите на насилието срещу деца.
Програмата е разделена на тематични сесии, на които ще се дискутират различни приоритети от стратегията, ще се обменя опит и ще се очертават политиките, които държавите ще предприемат в конкретните области.
В пленарната сесия, посветена на защита на правата на пътуващите деца: “Поуки от бежанската криза”, модератор ще бъде Георге Москос, заместник-омбудсман за децата , Гърция, а говорители са Жан-Клод Легран, главен регионален съветник по въпросите на закрила на детето към регионалното представителство на УНИЦЕФ за Централна и Източна Европа и за Общността на независимите държави и Анна Остин, юрисконсулт, Секретариат на вропейския съд по правата на човека.
В сесията с тема Правосъдие, съобразено с интересите на детето: изслушване на децата в съдебните производства, модератор е Велина Тодорова, доцент доктор към Института за държавата и правото, Българска академия на науките, а говорители са Беноа ван Кеърсбилк, директор, Defence for Children International, Вергиния Минчева-Русева, заместник-министър на правосъдието, България, Маргарет Туит, координатор за правата на детето, Европейска комисия, Зузана Фишерова, председател на Европейския комитет по правно сътрудничество към Съвета на Европа.
Правото на изслушване: достигане до нови нива на участие на децата, е фокусът на третата пленарна сесия. В нея модератор е Ан Краули, консултант по политики и изследвания, Обединеното кралство, а говорител е Герисън Лансдаун, консултант по международните права на децата , Обединеното кралство.
Първият изчерпателен справочник за правото на Европейския съюз в областта на правата на детето ще бъде представен от Джанлука Еспозито, ръководител на отдела по човешко достойнство и равенство към Съвета на Европа, а също и от Тон Лийфард, професор и ръководител на Катедрата на УНИЦЕФ по правата на децата в университета в Лайден, Нидерландия, Анна Остин, заместник-юрисконсулт, Секретариат на Европейския съд по правата на човека, Мария Амор Естебанес, програмен директор, Агенция на Европейския съюз за основните права, Луис Химена Кесада, професор по право в университета във Валенсия, бивш председател на Европейския комитет по социални права.
В конференцията ще има и специален панел, на който ще бъде представен българският опит в разработването на национални стратегии за правата на детето. Една от най-актуалните сесии е за правата на децата в цифровата среда: създаване на координиран подход чрез национални стратегии. Неин модератор е Елфа Ир Гилфадотир, председател на Управителния комитет за медиите и информационното общество на Съвета на Европа. Говорители са Соня Ливингстоун, професор по социална психология, Лондонско училище по икономика и политически науки, Георги Апостолов, програмен координатор, фондация „Приложни изследвания и комуникации”, Любомир Тулев, отдел „Компютърни престъпления”, ГДБОП, Министерство на вътрешните работи, България.
Все по-тревожният феномен с радикализацията намира място в специалния панел – Радикализация на деца: намиране на основаващ се на права подход. Модератор е Бернар де Вос, генерален делегат (омбудсман) за правата на децата във френската общност в Белгия, а говорители са Пат Долън, ръководител на катедрата на ЮНЕСКО за децата , младежта и гражданската ангажираност в университета в Галуей, Ирландия, Севиндж Фаталиева, общ докладчик по въпросите за децата , Парламентарна асамблея на Съвета на Европа.
Ще бъдат изнесени резултати от мониторинга: Първият доклад на комитета Ланзароте за закрила на децата срещу сексуално насилие в среда на доверие и последващи действия. Говорители са Сузана Грейер, ръководител проект, организация „Прекратяване на детската проституция, детската порнография и трафика на деца за сексуални цели” (ECPAT), Люксембург и Хелън Вейч, стипендиант на Oak за участието на децата в пренвенцията на сексуално насилие, международен център: Изследване на сексуалната експлоатация при децата , насилието и трафика, Бедфордширски университет, Обединеното кралство.
На конференцията за първи път ще бъде представено изследване на ООН за насилието срещу деца 10+: напредък и предизвикателства в Европа. Модератор – Тон Лийфард, професор и ръководител на Катедрата на УНИЦЕФ по правата на децата в университета в Лайден, Нидерландия, а говорители са Сюзън Бизел, и.д. директор, Глобалното партньорство за прекратяване на насилието срещу деца и Елда Морено, директор, Служба на специалния представител на Генералния секретар на ООН по въпросите за насилие срещу деца.
Публичните разходи за деца са международен приоритет и намират място в панел с тема публични разходи и правата на детето: финансиране на деца. Модератор на сесията е Лаура Лънди , професор по образователно право и права на детето в университета „Куинс”, Белфаст, Обединеното кралство, а говорител е Хорхе Кардона Йоренс, член на комитета за правата на детето към ООН.
Специален панел е отделен за недсикриминация на хомосексуални, бисексуални, транссексуални и интерсексуални млади хора. Модератор е Юри де Боер, политически съветник, Съвет на Европа, а говорители са Мария Амор Естебанес, Агенция на Европейския съюз за основните права, Майкър Барон, експерт на Съвета на Европа, Ирландия, Ник Флайн, Сдружения „Млади и открити” и „Гей – хетеросексуални” (Young and Out and Gay-Straight Alliances), Нидерландия, Гудрун Йевне съветник, Норвежка дирекция за децата , младежта и семейните въпроси, Норвегия.
Източник: КРОСС
Снимка: freeimages.com