На 5 февруари беше даден старт на детския вот за любими новоиздадени книги в Наградата „Бисерче вълшебно“, чието жури са самите деца. Кампанията за насърчаване на грамотността чрез четене е първата в България, която приканва децата от 5 до 16 години да изразят мнението си за новопубликувани художествени и нехудожествени заглавия.
Организатор на наградата е фондация „Детски книги“, а осмото издание се провежда под патронажа на Красимир Вълчев – министър на образованието.
Гласуването за любими книги ще продължи до 4 април 2020 г. в уебсайта на наградата – www.biserche.com. Децата от 5 до 16 г. могат да избират между 134 заглавия, издадени през 2019 г. Книгите от български писатели са 45, а издателствата и самопубликуващите се автори са точно 50.
Номинациите са разпределени в четири възрастови категории с художествени книги и една категория за нехудожествени. Децата имат право да гласуват за 2 номинации – една художествена и една нехудожествена. За своя глас всеки участник получава грамота за почетно жури в електронен вариант. Гласуването се извършва или индивидуално (с помощта и съгласието на родител), или чрез колективен вот, подаван от учител или библиотекар.
Децата под 5 години също могат да се включат в гласуването чрез родителите си. Техният вот не се взема предвид при обявяване на книгите, отличени със статуетки, но определя кои заглавия получават специалната награда на бъдещите читатели с мнение.
Награда „Бисерче вълшебно“ 2020 ще отбележи няколко знакови дати. Началото на гласуването, 5 февруари, съвпада със 100-годишнината от рождението на Леда Милева. Церемонията по награждаване на книгите, спечелили най-много детски гласове в петте категории, ще се състои на 22 април 2020 г., навръх 100-годишнината от рождението на Валери Петров.
През 2020 г. продължава изграждането на мрежата от читателски клубове „Бисерче вълшебно“. През изминалата година бяха учредени 79 клуба в различни населени места, а основната им цел е участниците да развиват паметта, концентрацията и въображението си; логическото, критичното, творческото и аналитичното мислене, както и уменията си за решаване на проблеми. Акцент в работата на клубовете е провокирането на интерес към науката, технологиите и изкуствата.
Нова съпътстваща инициатива за 2020 г. е и „Книгоходец“ – възможност активните участници в наградата да броят прочетените страници, наречени книгометри, и с помощта на учител/библиотекар да се включат в общото предизвикателство да обиколят земното кълбо.
Повече за Награда „Бисерче вълшебно“ и съпътстващите инициативи можете да откриете в уебсайта www.biserche.com.
Снимка: pixabay.com