Откъде дойде идеята да създадете организацията и кои са основателите? Разкажете какво ви вдъхнови?
Идеята за създаване на Института по медиация и управление на спорове ИМЕУС се роди като естествено продължение на работата на колегите в сферата на конфликтологията, ненасилствената комуникация и медиацията като пресечна точка между тях. За нас ИМЕУС всъщност е едно пространство, което с екипа се стремим да създадем за организации и хора, за да намерят начин за установяване на ефективна комуникация и решаване на конфликти по нов начин. Зад ИМЕУС беше и едно мое пътуване до Чикаго, в което наблюдавах съдебно реферирана медиация по дела относно родителски спорове. В нея родители, които са в спор за родителските си права, задължително преминават първо през информационна сесия относно ефекта на конфликта върху детската психика, а после – през процедура по медиация. Всичко това послужи като катализатор за мен и положи началото на ИМЕУС заедно с хората, с които от години се опитваме да подведем към промяна сферата на решаване на конфликти.
Кой е най–големият ви успех?
Не ми се ще да давам оценка на работата ни, тъй като всеки подобен етикет би лимитирал и ограничил това, което правим. Всяка проведена медиация и обучение е важна и най-значима сама за себе си, ако стигне до хората и ги отвори по един нов начин за възприемане на конфликта като възможност. Ако трябва все пак да отлича нещо от дейността ни – то това би било медиацията, която осъществяваме по възлагане на Европейската банка за възстановяване и развитие и Механизма за управление на конфликти.
А кое е най–голямото предизвикателство?
Предизвикателствата са част от сладостта на работата ни. На ежедневно ниво срещаме дълбоко недоверие, че медиацията може да намери своето място в социално-културния контекст на страната ни. Дълбоко вярвам, че това не е така и ежедневно виждам потвърждение на тази своя увереност. Но ни трябват още последователи, за да се достигне критичната маса от хора, уверени, че конфликтът може да бъде решаван и извън съда и те са тези, които могат да го решат.
Какво е посланието на организацията?
Посланието на ИМЕУС е кратичко – „Трансформираме конфликтите във възможности“. В него и зад него се крие цялата ни идея за промяна на общественото възприятие за конфликта като възможност за растеж.
Ако имате „вълшебна пръчица“, какво бихте променили?
С вълшебната си пръчка бих натворила много неща, но ако вълшебството трябва да е само едно – бих направила така, че хората да станат по-емпатични и по-съпричастни. Вярвам, че последното ще доведе след себе си промяна на много нива и в много сфери.
Има ли нещо друго, което искате да кажете?
Правете медиация, а не война.