Както всяка година в началото на месец декември, Европейската комисия, заедно с Европейския форум на хората с увреждания, отбеляза Деня на хората с увреждания със събитие, което събира значителен брой политици и експерти, които да дискутират предизвикателствата, срещани от хората с увреждания, и заедно с останалите участници да търсят най-добрите възможни решения. Национална мрежа на децата беше представена на форума заедно с още oрганизации-членове на Eurochild.
Водеща тема на тазгодишната конференция, която се проведе на 4 и 5 декември 2017 г. в Брюксел, беше гражданското участие: по какъв начин хората с увреждания могат да бъдат информирани относно техните права? Какво могат да направят, за да бъде чут техният глас? Акцент беше поставен върху правото на участие в политическия живот и възможностите градовете да станат по-достъпни за всички. Основна насока на обсъжданията беше генералният въпрос, как хората с увреждания да живеят по-добре като пълноправни граждани.
Подробно бе представен Европейският стълб за социални права, прокламиран през ноември 2017 г., като средство за социално сближаване. Фокус на обсъжданията бяха възможностите Европейският социален стълб да бъде използван в кампаниите за правата на хората с увреждания, и особено на групите, които са дискриминирани по множество признаци (деца с увреждания; жени с увреждания; родители на деца с увреждания; родители с увреждания на деца с увреждания, пр.). Беше предоставена възможност за споделяне на мнения относно участието на хората с увреждания в политически живот – право, определено с чл. 29 на Конвенцията на ООН за хората с увреждания. Някои от участниците споделиха личния си опит в упражняването правото си да гласуват, очертавайки основни бариери пред реализирането на правата на участие в политическия живот – едно от фундаменталните права на гражданите. Големият въпрос от участниците в този панел беше: „Дали ще се окажем пред издаването на „свидетелство за право-на-гласуване”, докато решим на кого е разрешено да изразява мнението си и кой – не?”.
Вторият ден на конференцията беше посветен на принципите, правилата и примерите как градовете в ЕС могат да станат по-достъпни и какво е необходимо за подобряване включването на всички граждани на всички нива. Достъпността далеч не се изразява единствено в изграждането на рампи и асансьори; осигуряването на универсална достъпност от страна на администрациите означава всички да могат да бъдат част от градовете, в които живеят.
В този ден бяха връчени наградите “Access City Awards 2018”, за усилията на градовете да пригодят средата така, че да могат всички техни граждани да участват в живота на общността, без да срещат бариери. Първата награда отиде в Лион, следван от Любляна, на второ място, и Люксембург. Специалната награда за адаптиране на историческата част на града получи гр. Виборг (Дания). Участниците от градовете-кандидати призовават: “Кажете на вашия кмет да кандидатства следващата година!”.
Надсловът на конференцията „Ние сме граждани на Европейския съюз” съдържа напомнянето, че да бъдеш гражданин означава да упражняваш правата си. И ако през двата дни на събитието многократно беше цитирано мотото „Нищо за нас без нас”, в неговия край думите вече звучаха като: „Нищо без нас, защото всичко се отнася до нас”.
Автор: Станка Момчева, сдружение „Семеен център „Мария”, Варна