Специалистът по инвитро д-р Валентин Лачев от АГ “Св. Лазар” съветва двойките с репродуктивни проблеми да потърсят цялостна медицинска грижа от зачатието до раждането.
Броят на семействата с репродуктивни проблеми у нас и по света продължава да расте, а специалистите твърдят, че тази тенденция се затвърждава. Българите, които мечтаят за дете, са около 200 000, обявиха от фонд Асистирана репродукция”. С помощта на съвременната медицина мнозина успяват да сбъднат съкровената си мечта – да станат родители. Асистираната репродукция се прилага успешно повече от 30 години. От първото “бебе в епруветка” до днес са заченати и родени над 3 милиона деца.
Една от водещите български акушеро-гинекологични болници “Св. Лазар” разполага с лаборатория за инвитро оплождане, оборудвана по последни европейски стандарти с апаратура от най-ново поколение. Лекарският екип от квалифицирани специалисти се ръководи от д-р Валентин Лачев, един от бащите на асистираната репродукция в България.
“Подобни лаборатории се откриват и като отделни медицински центрове, но аз смятам, че те трябва да бъдат неотменна част от една модерна акушеро-гинекологична болница – убеден е д-р Лачев. – По този начин се затваря кръгът от забременяване на пациентката през нейното наблюдение в женска консултация до раждането на бебето и неговото наблюдение в неонатологич-ното отделение. Защото всяка жена, която се подлага на лечение, е с надеждата не само да забременее, а и да роди здраво дете. Смятам, че се бяга от отговорност, когато се изпълни само първата част. Ако. не се полагат нужните квалифицирани усилия още в началото на бременността, около 20% от бременните спонтанно абортират. В “Св. Лазар” сме понижили този риск до 5%. Освен това нашият екип не трансферира повече от два ембриона, което свежда възможността от многоплодна бременност до отделни случаи.”
Добрите постижения на столичната акушеро-гинекологична болница се дължат и на създадената преди 5 години криобанка – специален контейнер за съхраняване на репродуктивни тъкани и клетки. Сега клиниката може да се похвали с 90% пре-живяемост на замразените ембриони. “От началото на 2012 г. се опитваме да подобрим резултатите и при замразяването на яйцеклетки -споделя ръководителят на лабораторията за инвитро оплождане в “Св. Лазар”. – Ще създадем криобанка и за замразени яйцеклетки. По този начин ще решим един много важен проблем – ще помогнем на жени на възраст 42-45 години, които все по-често търсят нашата професионална намеса в желанието си да станат майки. При тях успеваемостта е ниска – под 5%. През последните три години ние въведохме модифицирани схеми на стимулация, както и нови техники и условия за ембрионите. Това ни дава шанс да постигнем 15% забременяване.”
Д-р Валентин Лачев напомня, че след 42-годишна възраст се изчерпват възможностите на яйчниците да отделят годни за оплождане и развитие яйцеклетки. В много случаи лекарите са безсилни пред природата. Единственият шанс на двойки, мечтаещи да се сдобият със собствено дете, остават да ри телените програми със замразени ембриони. “За съжаление при около 27% от жените след 42 години откриваме анатомични промени в матката, които правят износването на плода рисково или невъзможно. У нас обаче проектозаконът за заместващо майчинство , който беше гласуван на първо четене в Народното събрание, сега отлежава някъде. А според действащия закон майка на детето е жената, която го ражда независимо чий е генетичният материал. Затова съветвам двойките навреме да търсят квалифицирана медицинска помощ, за да не стане прекалено късно и да се разминат с щастието да станат родители”, казва докторът.
Източник: Всичко за семейството