Елена Инджова – началник на отдел „Закрила на детето“ при дирекция „Социално подпомагане“ – Бургас: Все повече семейства се интересуват от приемната грижа
Вече втора година текат активно кампании за набиране на приемни родители. Целта на кампаниите еда насочи общественото внимание към професионалната приемна грижа като алтернативна форма на трудова заетост, както и да информира гражданите какво представлява тя и какви са ползите от нея за децата и родителите. Доскоро Бургас беше един от градовете с най-малко кандидати, проявили желание да се ангажират с тази благородна кауза или пък да я приемат като професия.
Според началника на отдела „Закрила на детето“ към дирекция „Соцално подпомагане, обаче, тази тендеция се променя в положителна посока и броят на бургазлиите, желаещи да поемат по този път, вече расте. Успоредно с него обаче расте и финансовият стимул, тъй като от малко повече от месец парите за отглеждане са повишени.
Ето какво още разказа за „Черноморски фар” Елена Инджова:
Г-жо Инджова, колко са на този етап приемните семейства в региона?
Отделът за закрила на детето в Бургас предоставя услугата „Приемна грижа“ в община Бургас от 2004 година насам. От тогава до този момент в приемни семейства са били настанени общо 27 деца, а утвърдените приемни семейства са били 24. Към настоящия момент имаме 9 приемни семейства, 5 от тях са професионални и 4 – доброволни.
Има ли промени в заплащането на приемните родители, което би стимулирало тези хора?
Да, промени се основното месечно възнаграждение на професионалното приемно семейство. Средствата се предоставят от доставчика, сключил договор с приемния родител за отглеждане на детето. Договорът се сключва по реда на Кодекса за социално осигуряване. Месечното възнаграждение на професионалното приемно семейство се определя в договора, като не може да бъде по-малък от 150% от минималната работна заплата за страната при настаняване на 1 дете или 435 лв. При настаняване на две деца сумата е 464 лева, което е 160 на сто от минималната работна заплата и 170% от минималната работна заплата при настаняване на 3 деца или месечната сума от 493 лв.
За деца, настанени за отглеждане в приемно семейство, се предоставят също и средства за отглеждане и възпитание на детето. Сумата също е месечна и тя се диференцира съобразно възрастта на детето. Това е при деца до 7 години – 3-кратният размер на гарантирания минимален доход или 195 лв. Тук искам да отбележа, че за страната този доход е 65 лв. При децата от 7 до 14 години сумата е 227.50 лева, а за тези от 14 до навършване на пълнолетие, а ако учи до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст се изплащат 260 лв. Приемните родители получават и месечни помощи за дете до 18-годишна възраст в размер на 35 лв.
А бихте ли ни казали, какви са новите моменти в приемната грижа по отношение на законодателството?
От началото на месец септември с Постановление на Министерски съвет бе изменена и допълнена Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях.
Доставчик на социалната услуга „Приемна грижа“ може да бъде дирекция „Социално подпомагане“, общината или лицензиран доставчик на социална услуга за деца.
Към всяка регионална дирекция за социално подпомагане се създава комисия по приемна грижа. Тя се състои от 5 члена. Сред тях са експертът по закрила на детето към РДСП, началник на Отдела за закрила на детето, по настоящ адрес на кандидата, психолог и приемен родител. Комисията в Бургас провежда редовни заседания най-малко веднъж на два месеца по предварително установен дневен ред. Тази комисия трябва да проучва потребностите от социалната услуга „Приемна грижа“ на областно ниво, тя съгласува броя на приемните семейства за включване в общинските програми за закрила на детето, утвърждава кои са подходящите кандидати за приемни семейства, предлага заличаване на приемни семейства,които са вписани в регистъра, оценява семейства, като задължително поддържа регистър на утвърдените семейства.
В такъв случай колко са утвърдените приемни семейства към настоящия момент?
В Регистъра към момента служебно са вписани 16 приемни семейства, като 6 доброволни, а 10 са професионални. Сега има едно в Айтос, 9 в Бургас и две в Средец, като в останалите общини като Карнобат, Поморие и Малко Търново, има по едно семейство. Същевременно от Комисията по приемна грижа са утвърдени още 11 нови професионални приемни семейства, най-много отново са тези в Бургас, а след тях се нарежда Средец с 4 домакинства. Сега изчакваме да влязат в сила издадените от директора на районна дирекция „Социално подпомагане“ заповеди, за да се започне процедура по настаняване на деца в семействата.
Мога да кажа, че вече се наблюдава покачване на интереса от страна на гражданите относно новата социална услуга „Приемна грижа“. Броят на новоподадените заявления от страна на кандидати са 7. В община Бургас има подадени нови 3 заявления.
Освен вашата институция кой още работи за популяризиране на приемната грижа?
Със задоволство искам да отбележа, че Български червен кръст в Бургас прави много силни кампании в обществото за популяризиране на приемната грижа. Те са насочени към младите хора и не само към тях. Освен това община Бургас и община Средец са партньори по проект „И аз имам семейство“ с АСП по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Екипите по приемна грижа към двете общини проучват и изготвят оценки за капацитета на кандидат приемните родители, провеждат задължителните обучения, представят пред комисията по приемна грижа към РДСП докладите за утвърждаване или отказ на кандидатите По този проект кметът на общината-партньор сключва договор с професионално приемно семейство, изплаща възнаграждение от 435 лв. за едно дете, 464 лв. за две деца и 493 лв. за три деца. Сумата е отделно от месечния бюджет за отглеждане на детето, който за най-малките е 260 лева, а за тези от 3 до 14 години е близо 230 лева, също 260 е сумата за учениците от 14 до 18 години. Така че това е един добър стимул.
Бихте ли уточнили какви са стъпките при кандидатстване за приемно семейство?
Заявления за кандидатстване за приемно семейство се подават към доставчика на услугата. Проучването се извършва до четири месеца от подаването му. После кандидатите преминават задължително базово обучение най-малко 36 часа и за допълнителна квалификация за професионалните приемни семейства най-малко 24 часа по програма, утвърдена от Министерството на труда и социалната политика и председателя на Държавната агенция за закрила на детето. След изготвяне на оценката доставчикът предоставя социален доклад и прави предложение за утвърждаване или отказ за утвърждаване на кандидатите за приемно семейство до Комисията по приемна грижа. Утвърдените кандидати се записват в регистър.
Работата по напасване между детето и семейството е в рамките на 4 до 6 седмици.
Настаняването на деца в приемни семейства се извършва от съда. До произнасяне на съда дирекция „Социално подпомагане“ извършва временно настаняване по административен ред. Доставчикът на услугата извършва наблюдение на семейството, а социалният работник посещава детето в приемното семейство най-малко два пъти през първия месец и веднъж през всеки следващ месец.
Специална комисия определя най-подходящите семейства
С последните промени в законодателството, които са от преди само месец към регионалните дирекции за социално подпомагане вече е създадена Комисия по приемна грижа. В нея влизат освен специалистите, които работят по приемната грижа, още психолог и действащ приемен родител. Въпросният съвет определя най-доброто както за приемните родители, така и за децата, които ще бъдат настанени в семейства при приемни родители.
В някои от семействата децата и в момента продължават да живеят, въпреки че са навършили пълнолетие и приемните родители вече не получават средства за тяхното отглеждане, разказа шефката на дирекция „Социално подпомагане“ – Тони Костова. Всяко едно настаняване на дете в ново семейство е предхождано от дълга и сложна процедура, през която минават семействата. Съдът е този, който утвърждава взетото решение за настаняване на дете от институция при приемни родители. Законодателят в момента позволява при желание на приемните родители взетите за отглеждане деца да бъдат осиновявани.
Източник: Черноморски фар