Все повече родители на деца с детска церебрална парализа събират дарения, с които да заведат децата си на рехабилитация в чужбина.
У нас здравната каса поема разходите за 120 дни рехабилитация годишно, като достъп до процедурите има в 57 болници, 246 лечебни заведения с физиотерапия и 17 домове за медико-социални грижи.
„Техниката е стара, а рехабилитаторите не са добре подготвени”, разказа пред Дарик Недялка Гръкова от Бургас, майка на 18-годишната Таня, която е с детска церебрална парализа.
От 3 години Недялка води детето си в Полша, където само за месец се постигат осезаеми резултати, благодарение на модерната апаратура и специалистите, които работят с децата.
В България предстои закупуването на апаратура за някои от центровете, които работят с деца с неврологични заболявания, съобщиха от здравното министерство.
Децата с детска церебрална парализа имат право на безплатна рехабилитация по 120 дни годишно, а при пълнолетните лица броят на дните се определя чрез социална оценка. „Всички те се нуждаят от рехабилитация ежедневно”, обясни майката на Таня.
„Детската церебрална парализа изисква ежедневна рехабилитация, това е спасението. Но качествена рехабилитация, а не както казва моята дъщеря: „Мамо, аз не искам, когато отида на рехабилитация, някой само да ме милва и да ме целува и нищо да не прави”, допълва Недялка.
Родителите на децата с церебрална парализа са принудени да наемат рехабилитатор, за да осигуряват ежедневна по-качествена рехабилитация.
Много от тях обаче водят децата си в чужбина, където има съвременна апаратура, като например робот-локомат – апарат, който учи децата да ходят сами.
От здравното министерство не отричат, че у нас няма такива възможности:
„Много често това са случаи, когато са изчерпани възможностите тук в България. Родителите просто търсят допълнителна надежда и възможност. Знаете, че в част от случаите, каквато и рехабилитация да се провежда крайният ефект не е достатъчно задоволителен. Т.е. невинаги ние можем да достигнем до частично или до пълно възстановяване. И хората винаги търсят още една надежда”, разказа д-р Ивелина Георгиева.
Източник: dariknews.bg