„Половината от хипертониците не контролират добре заболяването си. Хипертонията много често започва в ранна възраст, макар да се проявява по-късно. Затова ключовата дума е контрол. За съжаление, независимо от успехите от лечението на хипертонията, все още сме далеч от контрола на заболяването“, каза кардиологът проф. Йото Йотов на пресконференци, посветена на Световния ден за борба с хипертонията, който се отбелязва на 17 май.
Контролът на кръвното налягане трябва да става колкото се може по-рано в развитието на артериалната хипертония. Ако един млад хипертоник започне своето лечение своевременно, то той ще постигне този контрол по-лесно, отколкото, ако натрупа стаж от няколко години.
„Една трета от хората у нас са с артериална хипертония (АХ), но при над 60-годишните те са вече две трети. Увеличаването на АХ при децата е факт, като основна причина за това е повишаването на теглото. Най-добрият начин да се коригира кръвното при децата е с намаляване на затлъстяването. 20-30% от българчетата са с наднормено тегло, а около 10% са със затлъстяване. Техният брой ще се увеличава, тъй като децата имат заседнал начин на живот. Използването на различни електронни средства от младежите също е рисков фактор. Напрягането на очния апарат и на мозъка води до активиране на центъра на артериалното налягане в мозъка. Тъй като това е съчетано с намалена физическа активност, води до повишена опасност да се увеличи и кръвното налягане“, допълни проф. Йотов. Неговият колега проф. Арман Постаджиян сподели, че АХ е най-разпространеното заболяване, то е и основен носител на риска от сърдечносъдови инциденти. Хипертонията и диабетът са причина номер 1 и за бъбречна дисфункция.
„Затова качеството на контрола на хипертонията е мото на кампанията ни т.г. Контролът у нас се подобрява – ние наистина постигаме около 50% добър контрол на кръвното налягане на пациентите. Много е важно човек да бъде обучен как да разпознае опасните симптоми в домашни условия. 140 на 90 е нормата за нормално кръвно налягане, но измерено от лекар. Във възрастта над 80 г. се смята, че човекът е хипертоник при стойност повече от 160 горна граница. Масовата ни цел е кръвното да се поддържа на стойности под 140 на 90. Ако човек измерва кръвното си вкъщи, се очаква да бъдат с около 5 милиметра по-ниски стойностите.
При децата е задължително, когато се открие хипертония, да бъде изключен ендокринен или бъбречен проблем“, обясни проф. Богов.
Източник: zdrave.net
Снимка: pixabay.com