В този модул ще се подкрепи изграждането на капацитет сред младежки групи и/или училищни настоятелства за решаване на проблеми на жизнената среда (вкл. на територията на училищни дворове и градини); открити пространства в населените места – напр. градинки, междублокови пространства и др. Целта е да се въвлекат млади хора в организирането и провеждането на инициативи и кампании, чрез които да придобият знания, умения и опит в областта на екологията и устойчивото поведение, да се приобщят към идеята за гражданско участие, доброволчество и отговорност към мястото, в което живеят.
Заинтересованите от участие младежи и организации следва да помислят и представят мотивите си за избор на проблеми и идеите за работа по решаването им. Идеите трябва да са свързани с възможността за обществена промяна към по-добри ежедневни практики, имащи отношение към жизнената среда, начина на живот (потребление, придвижване, опазване на зелени площи и растителни видове и др.). В този модул младите хора могат да планират и дейности, спомагащи придобиването на познания и умения за общуване с различни институции, организации, медии и др. и за по-успешни социални намеси в общностите, където живеят или търсят промяна. Насърчава се и работата в мрежа между младежи от различни населени места.
Срок за кандидатстване по модул 2: проектопредложения ще се приемат и оценяват текущо (по реда на получаването) от 1 октомври 2015 до 17 януари 2016 г. или до изчерпване на максималния индикативен бюджет от 25 000 лв. по този модул на Програмата.
Максимален размер на финансирането на проект по модул 2: 2500 лв.
С проектни предложения в конкурса могат да участват:
- Организации, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) и Закона за народните читалища (ЗНЧ) или техни клонове.
- Неформални граждански групи (вкл. младежи до 30 години), инициативни групи и комитети, в случай че разполагат с партньор, регистриран по ЗЮЛНЦ или ЗНЧ, който може да бъде гарант при одобрение на проекта на групата/комитета.
Краен срок: 17 януари 2016 г.