Над 250 деца и млади хора от цялата страна се включиха в младежкия форум Voice it: Мнение от значение, който се проведе за пета поредна година в София. Събитието се организира от Национална мрежа за децата съвместно с младежка мрежа „Мегафон“ и в партньорство с УНИЦЕФ България, за да даде възможност на децата да изразят своето мнение по важните въпроси, които ги касаят и да участват в решаването на проблемите. Форумът се организира всяка година на 20 ноември – Световният ден на детето. Тази година отбелязваме и 30-годишнината от подписването на Конвенцията за правата на детето на ООН, която е международният документ, според който всички деца трябва да имат най-добрите възможности за живот и развитие. Това е най-широко приетият и ратифициран от най-много държави по света международен акт.
Събитието Voice It се организира заедно с младежка мрежа „Мегафон“, която обединява деца от цялата страна. Някои от тях са доброволци в организации, които са част от Национална мрежа за децата, а други са били подкрепяни от организациите в мрежата. Тъй като това е тяхното събитие, младежите участват в организирането му и избират темата, по която да дадат своя глас и мнение.
Тазгодишният Voice it е на тема „Моят живот в училище“. Тя бе избрана от самите деца като важна за тях, защото децата прекарват много голяма част от ежедневния си живот в училище и е важно не само какви знания и умения получават там, но и как прекарват времето си, какви взаимоотношения изграждат и успява ли училището и възрастните в него да създадат общност, която да кара децата да се чувстват добре и да ги подкрепя да се развиват не само академично, но и като личности.
В дискусията участваха трима представители на младежка мрежа „Мегафон“ – Анелия на 16 г. и Ивайла на 14 г. от Варна, и Митко на 16 г. от Горна Оряховица. В дискусия с тях и с публиката влязоха няколко възрастни – Милена Дамянова, председател на парламентарната комисия по образованието и науката, Александра Мирчева от Коалиция „Образование България 2030“ и певицата Ния Петрова, победител в шоуто „Гласът на България“. Всяка двойка – дете и възрастен коментираха темите, изведени от децата, а публиката също участва с въпроси и коментари. Водещи на събитието също бяха деца – Руми на 17 г. от Горна Оряховица и Данчо на 15 г. от Перник. Водеща на дискусията беше Александра Кръстева от bTV.
Дискусията обхвана следните теми:
• Каква е цената на образованието – достъп до образование, достъп до учебници и учебни пособия; частните уроци; могат ли всички деца да ходят на училище?
• Какво учим и какво научаваме – интересно ли ни е в училище? Интерактивно образование; дава ли ни училището нужните знания; какво е нивото на функционалната грамотност на учениците в България; как училището допринася за това да сме готови за живота след това?
• Училището като общност – взаимоотношенията ни в училище. Насилие и дискриминация и какво можем да направим, за да живеем по-добре заедно в училище.
Децата поставиха много въпроси – от начина на преподаване, който често е скучен и води до „зубрене“, през претоварената учебна програма и недостатъчното свободно време на децата. Един от младежите попита представителите на институциите защо преди години сме били на челните нива по качество на образование в света, а в последно време нивото на образованието пада. Той зададе и реторичния въпрос дали това не се дължи на претовареността на учителите с административна работа за сметка за учебния процес. Имаше и много конкретни въпроси от децата – например ученичка от Професионалното училище по дизайн в София сподели, че заради практиките, които имат, им се налага да учат по 8 часа всеки ден, което е изтощително. Милена Дамянова и представителите на Министерство на образованието си записаха конкретните казуси и обещаха да ги проверят и да намерят решения за тях. Относно достъпа до учебници и помагала г-жа Дамянова увери децата, че в държавния бюджет са заложени 40 млн. лв. за учебници, което е с 15 млн. лв. повече и също че никой учител няма право да изисква от учениците да са с нови учебници, че могат да използват вече употребявани такива.
Събитието бе открито от Георги Апостолов, председател на Управителния съвет на Национална мрежа за децата, д-р Джейн Муита, представител за България на УНИЦЕФ и Диана Ковачева, Омбудсман на Република България. В поздрава си към децата Диана Ковачева каза: „Искам да говорим не за изминалите 30 години, откакто е подписана Конвенцията за правата на детето, а за следващите 30 години – вашите години, когато вие ще управлявате тази държава. Затова бъдете активни и отстоявайте правата си!“
След дискусията всички участници се включиха в Базар на каузите и идеите, в който имаха възможност да обиколят щандовете на различни инициативи и организации, работещи за по-доброто училище и образование. Сред тях са УНИЦЕФ България, Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, Институт по социални дейности и практики, SOS Детски селища България, Сдружение „Младежка толерантност“- Горна Оряховица, Български център за безопаен интернет, Фондация „Асоциация Анимус“, Училищно настоятелство при ОУ „Христо Ботев“ – с. Търнава, Фондация „Международна награда на херцога на Единбург“ – България, Фондация „П.У.Л.С.“ – Перник, Асоциация „Родители“, Проектът „Живот на килограм“, Фондация „Благотворител“, Организация на българските скаути, Приключението „От мен зависи“, Сдружение „СЪбитието Северозапад“ и Знам.бе. С щандове ще присъстваха и Национална мрежа за децата и Младежка програма „Мегафон“.
Събитието се проведе в НДК – традиционен партньор на Национална мрежа за децата.
Снимка: Представители на младежка мрежа “Мегафон”, автор: Гергана Енчева