Сдружение „Лекари на света“ представиха проекта си за сексуално и репродуктивно здраве в ромската общност в квартал „Надежда“ в Сливен.
Събитието се проведе на 7 декември във Френския културен институт в София с участието Силви Камил, ръководител на проекта, Сенад Асанбасич, регионален координатор за Балканите на „Лекари на света“ и местния координатор на проекта – Атанас Димитров.
Проектът се осъществява съвместно с община Сливен и Българска асоциация по семейно планиране (БАСП), чиито представители също присъстваха, с финансовата подкрепа на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.
В кв. Надежда по официални данни от преброяването през 2011 г. живеят 11 730 роми, но по неофициални данни броят им достига 20 хиляди. Кварталът се дели неформално на четири части, като съответните четири групи роми рядко влизат в контакт помежду си.
Основна част от екипа на „Лекари на света“ за този проект са трима здравни медиатора от общността и една медицинска сестра, която има опит и като социален работник. Проектът включва събеседване с жената или двойката, която има желание за семейно планиране, преглед на жената и, ако е необходимо, безплатно лечение (което включва и партньора). След това се поставя вътрематочно контрацептивно средство, като впоследствие жената подлежи на контролен преглед.
Целта на проекта е намаляване на женската заболеваемост и смъртност при нежелана бременност. „Лекари на света“ отговаря за работата на терен с целевите групи, община Сливен е назначила двама АГ лекари за прегледи на жените, а БАСП предоставя контрацептивите.
По време на дискусията беше подчертана многократно важността на ролята на здравните медиатори и техния принос за решаване не само на здравните проблеми на хората от общността.
Освен в кв. Надежда, „Лекари на света“ прилагат програмата и в селата около Сливен, където маргинализираните групи са също многобройни.
От страна на Национална мрежа за децата, в срещата взеха участие БАСП, фондация „Здраве и социално развитие“, фондация „Здравето на ромите“ и Милена Николова от Секретариата на Мрежата.
Снимка: freeimages.com